Kiła
fot. elements.envato.com

Kiła to choroba przenoszona drogą płciową, wywołana przez bakterię Treponema pallidum (krętek blady). Bakteryjne podłoże schorzenia sprawia, że jedyna skuteczna terapia przewiduje podawanie osobie chorej antybiotyków. Najczęściej chorzy przyjmują penicylinę, jednak w przypadku uczulenia na ten środek, lekarz zaordynuje inne antybiotyki. Jak wygląda przebieg terapii? Skuteczne leczenie kiły zwykle ma charakter ambulatoryjny, choć w niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o hospitalizacji chorego.

Kiła jest schorzeniem, którego czynnikiem etiologicznym jest krętek blady. Zakaźność tej choroby jest uwarunkowana kilkoma czynnikami, wśród których należy wymienić: okres trwania dolegliwości, nasilenie obecności bakterii we krwi i występowanie zmian w obszarze skóry i błon śluzowych. Należy podkreślić, że kiła nie jest schorzeniem o charakterze jednorodnym, więc metoda leczenia powinna odpowiadać nie tylko obrazowi klinicznemu, ale i fazie choroby.

Skuteczne leczenie kiły – faza pierwotna

O fazie pierwotnej kiły należy mówić w sytuacji, w której od zakażenia minęło od 9 do 15 tygodni. To właśnie w tym okresie pojawiają się pierwsze symptomy choroby, wśród których należy wskazać przede wszystkim na zmianę pierwotną, czyli na grudkę o charakterze niebolesnym i owrzodzenie.

W tej fazie chory przyjmuje penicylinę prokainową (połączenie penicyliny benzatynowej z prokainą) w dawce 1200000 j.m. na dobę. Lek jest podawany domięśniowo (drogą iniekcji) przez 20 dni.

Skuteczne leczenie kiły – faza wtórna

W sytuacji, w której symptomy fazy pierwotnej są skąpe, może zdarzyć się, że osoba chora nie rozpocznie terapii (zdarza się, że objawy są ignorowane lub pozostają niezauważone). W następstwie niewdrożenia terapii, kiła przechodzi z fazy pierwotnej we wtórną – u chorego pojawia się czerwona wysypka (grudki i plamki), zwykle w obszarze skóry głowy, dłoni i stóp.

W tej fazie choroby lekarz wdraża leczenie penicyliną prokainową. Antybiotyk jest podawany domięśniowo, przez 30 dni. W niektórych przypadkach lekarz może zaordynować terapię penicyliną benzatynową. W tym przypadku antybiotyk podawany jest nie raz na dobę, a raz na 4 dni, w pierwszej dawce równej 2400000 j.m. i kolejnych – 1200000 j.m. Chory musi przyjąć 9 dawek leku.

Skuteczne leczenie kiły – faza późna

Faza późna kiły diagnozowana jest po ok. 2 latach od zakażenia. W większości przypadków, oczekiwany rezultat przynosi 30-dniowe leczenie penicyliną prokainową w dawce 1200000 j.m. na dobę. Zdarza się jednak, że czynnik chorobotwórczy przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego. W takim przypadku terapia jest realizowana w warunkach szpitalnych i polega na podawaniu penicyliny krystalicznej drogą dożylną, 4 razy na dobę i w dawce równej 6000 j.m. Leczenie trwa ok. 14 dni. Po zakończeniu hospitalizacji, chory jest leczony w trybie ambulatoryjnym. Dalsza terapia przewiduje domięśniowe przyjmowanie leku w dawce 1200000 j.m. przez ok. 20 dni.

Bez względu na fazę choroby, leczeniu szpitalnemu są poddawani zakażeni kiłą nosiciele wirusa HIV.

Kiła a inne antybiotyki

Mimo że penicylina jest najstarszym antybiotykiem, w leczeniu kiły wciąż wykazuje największą skuteczność. Jeżeli jednak chory jest uczulony na ten lek, lekarz może zadecydować o terapii innymi antybiotykami: tetracykliną, doksycykliną i erytromycyną. W rzadszych przypadkach chorych leczy się azytromycyną lub ceftriaksonem.

Podkreślamy, podany czas leczenia ma charakter orientacyjny. Decyzję o dokładnym przebiegu terapii zawsze podejmuje lekarz, w oparciu o stan pacjenta i występujące objawy kliniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj