Zapalenie płuc jest groźnym schorzeniem o różnej etiologii. Dawniej stanowiło dla medycyny wyzwanie nie do pokonania, dziesiątkowało społeczeństwa, prowadząc nieuchronnie do śmierci pacjentów. Obecnie choroba ta, mimo naszej szerokiej wiedzy i świadomości, nadal rozwija się stanowczo za często. Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci, osób starszych oraz takich z osłabioną odpornością. Duże ryzyko wynikające z zachorowania na zapalenie płuc wynika z możliwych powikłań jakie mogą się w jego konsekwencji pojawić. Jakie mogą być powikłania po zapaleniu płuc?
Warto wiedzieć co może się stać, jak będzie się objawiać i kiedy należy reagować, jeśli po zapaleniu płuc dziecko nie wraca do zdrowia. Pamiętajmy, że powikłania mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci, nie możemy więc jako rodzice nic zaniedbać.
Jakie powikłania może spowodować zapalenie płuc u dzieci?
Jednym z najczęstszych powikłań u dzieci jest nawrót samej choroby. Należy tu jednak podkreślić, że przyczyna może się różnić. Jeśli dziecko chorowało początkowo na wirusowe zapalenie płuc, to może dojść do nadkażenia bakteryjnego i rozpoczęcia się męczącej choroby od początku.
Wirusowe zapalenie płuc u dzieci może doprowadzić do pojawienia się skurczy oskrzeli, które powodują utrudnienia w oddychaniu. Pośród rzadszych powikłań wymienia się zarostowe zapalenie oskrzelików bądź zwłóknienie płuc.
ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej jest częstym powikłaniem zapalenia płuc i jednocześnie bardzo niebezpiecznym. Dochodzi do obrzęku płuc oraz silnego ograniczenia wymiany gazowej. W konsekwencji u dziecka występuje niedotlenienie, które prowadzi do niewydolności wielonarządowej oraz w skrajnych przypadkach do śmierci.
W wyniku atypowego zapalenia płuc u dzieci może dojść do rozwinięcia się groźnych powikłań poza płucnych, takich jak:
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- Zapalenie mózgu,
- Zapalenie stawów,
- Zapalenie serca,
- Choroby skóry,
- Zapalenie osierdzia,
- Kłębuszkowe lub śródmiąższowe zapalenie nerek.
To, czy pojawią się powikłania w wyniku zapalenia płuc u dziecka, uzależnione jest od jego stanu ogólnego, zastosowanego leczenia oraz jego skuteczności. Jeśli zauważymy u dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy po przebytym zapaleniu płuc, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie dodatkowego leczenia farmakologicznego lub hospitalizacja.
Czytaj więcej: Zapalenie płuc u dzieci – dowiedz się wszystkiego o tym niebezpiecznym schorzeniu