Witaminy i suplementy mogą być jest sposobem na poprawienie stanu zdrowia w każdym wieku. Jednak ich wybór stanowi często nie lada wyzwanie. W zależności od diety, stylu życia, rutyny i etapu życia, niektóre środki będą miały wyraźną przewagę nad innymi. 

Kobiety w wieku 30, 40 i 50 lat mają różne potrzeby biologiczne. Często mają unikalne cele związane ze swoim zdrowiem. Wybierając witaminy, zwróć na to uwagę. Sprawdź, po jakie preparaty warto sięgnąć!

Najlepsze witaminy i suplementy dla kobiet po 30 roku życia

Kwas foliowy (inaczej folian lub witamina B9)  polecany jest kobietom w wieku rozrodczym. Niezależnie od tego, czy planujesz zajść w ciążę, czy nie, przyjmowanie kwasu foliowego odgrywa niezwykle ważną rolę. Wspomaga zdrowie mózgu i rozmnażanie komórek. Poprawia funkcje poznawcze, pamięć i samopoczucie. 

Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet, które myślą o posiadaniu dzieci lub są w ciąży. Witaminy prenatalne zawierają go w swoim składzie. Warto zacząć go przyjmować 6 miesięcy przed zajściem w ciążę. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko pojawienia się u dziecka wad wrodzonych mózgu lub rdzenia kręgowego.

Żelazo

Żelazo jest kolejnym ważnym dodatkiem dla kobiet po trzydziestce. Niedobór tego pierwiastka może pojawić się u sportsmenek, kobiet w ciąży, z umiarkowanymi lub ciężkimi cyklami menstruacyjnymi oraz tych, które nie spożywają dużej ilości mięsa.

Suplementy z żelazem wspierają zdrowie. Bądź jednak ostrożna. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie może powodować wymioty, ból brzucha i inne dokuczliwe objawy. Przedawkowanie żelaza może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego, jeśli bierzesz takie suplementy, chroń je przed dziećmi. Zawsze skonsultuj z lekarzem, czy rzeczywiście musisz przyjmować taki środek.

Przeciwutleniacze: witamina C i E

Zarówno witamina C, jak i E są silnymi przeciwutleniaczami. Wspierają zdrową skórę od środka. Witamina C wspomaga układ odpornościowy i tworzenie kolagenu. Nadaje skórze młodzieńczego, miękkiego i elastycznego wyglądu. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym witaminy C i E mogą z czasem wspomóc kondycję skóry. Wiele osób stosuje nawet witaminę E miejscowo na urazy skóry. Zapobiega bliznom lub przyspiesza proces gojenia.

Najlepsze witaminy i suplementy dla kobiet po 40 roku życia

Kobiety po 40 roku życia na ogół mają unikalny zestaw potrzeb żywieniowych. Na tym etapie przygotowują się do wejścia w okres okołomenopauzalny. To etap poprzedzający menopauzę. Panie mogą odczuwać uderzenia gorąca. Olej z ryb zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Takie suplementy wspierają pracę serca i mózgu, które są niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia.

Witaminy z grupy B

Obejmują ośmiem witamin: tiaminy (B1), ryboflawiny (B2), niacyny (B3), kwasu pantotenowego (B5), B6, biotyny (B7), B12 i kwasu foliowego. Poprawia nastrój, trawienie, jakość snu. Zwiększają energię. Wspierają też układ sercowo-naczyniowy. Pomagają utrzymać zdrowie paznokci, włosów i skóry.

Najlepsze witaminy i suplementy dla kobiet po 50 roku życia

Menopauzą jest często znaczącą zmianą, która wpływa na cały organizm. Suplementy dla kobiet po 50 roku życia zawierają najczęściej witaminę D, wapń, kurkumę i kwasy tłuszczowe omega-3.

Suplementy: witamina D i wapń

Witamina D jest szczególnie ważna dla kobiet po pięćdziesiątce. Pomaga organizmowi wchłonąć wapń z pożywienia. Sprzyja zdrowym kościom. Przyjmowanie witaminy D z wapniem może wspomóc i utrzymać zdrowe kości.

Kurkuma

To kolejny świetny dodatek do diety. Pochodzi z rośliny kurkumy, uprawianej w Indiach i innych regionach. Ma żółty kolor. Wspomnianą przyprawę stosuje się w indyjskich potrawach, takich jak curry i tradycyjnej medycynie indyjskiej. To silny przeciwutleniacz, który wspomaga zdrowie stawów i prawdopodobnie wspiera pracę mózgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj