Borelioza to podstępna choroba odkleszczowa, którą stosunkowo łatwo złapać, bo kleszcz nawet nie musi mocno wbić się w naszą skórę, a już może pojawić się zakażenie. 1 na 3 kleszcze jest nosicielem boreliozy, na tę chorobę nie ma szczepionki, a przechorowanie nie wiąże się z wytworzeniem odporności. Konieczne jest więc dbanie o własne bezpieczeństwo oraz dzieci, szczególnie w czasie wyjść do lasu, jednak pamiętajmy, że kleszcz może wbić się nie tylko w leśnej gęstwinie, ale i na jej obrzeżach, albo na jakiejś łące.

Jak wygląda leczenie boreliozy u dziecka?

Borelioza dzieli się na okresy, w zależności od tego jak długo jest w organizmie. Sprawnie przemieszcza się pomiędzy krwią, płynem stawowym czy mózgowo-rdzeniowym przez co trudno ją wykryć bo bakteria bywa nieuchwytna. Jest to choroba ogólnoustrojowa, która zgodnie z opisywanymi objawami może prowadzić do szeregu łagodniejszych i groźniejszych dolegliwości. Niektóre nie wyrządzą dziecku większej krzywdy inne mogą prowadzić nawet do śmierci.

Zobacz także: Jak objawia się borelioza u dzieci?

Schorzenie to zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci leczy się z zastosowaniem złożonej i długotrwałej antybiotykoterapii. Pochłania ona zazwyczaj okres kilku tygodni, który dokładnie uzależniony pozostaje od konkretnego przypadku i stopnia zaawansowania, a właściwie czasu jaki krętki pozostają w organizmie.

W pierwszym, początkowym okresie leczenia boreliozy stosuje się takie antybiotyki jak amoksycylina czy doksycyklina lub alternatywnie wykorzystywane są te należące do grupy makrolidów. W doborze odpowiedniego leczenia ważny jest również wiek dziecka i waga ciała. Najpowszechniej cała terapia obejmuje okres około 4 tygodni.

Sygnałem, że pokonanie choroby jest bliskie i że kroczymy odpowiednią ścieżką terapeutyczną jest stopniowe ustępowanie objawów. Badania serologiczne nie ujawniają wyzdrowienia, gdyż przeciwciała mogą pozostać w krwi przez dłuższy czas po korzystnym zakończeniu terapii.

Badania wskazują, że borelioza jest chorobą wyleczalną, i że przeważająca większość chorych wraca do zdrowia. Ważne jest jednak znalezienie drogi do prawidłowego jej diagnozowania, bo im wcześniej wykryta i podjęte lepsze leczenie tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Czytaj więcej: Borelioza – opis choroby i przebieg badania pod jej kątem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj