Odciski - jak usunąć odciski
fot. storyblocks.com

Odciski na stopach to bardzo częsta przypadłość. Powstają one na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. Bardziej podatne na nie są również osoby z nadwagą. Chcesz pozbyć się odcisków? Przeczytaj, jak to zrobić.

Czym są odciski?

Odciski są reakcją obronną skóry na ciągły nacisk, jaki powstaje przez deformacje kostne w stopie. Mogą też powstawać, gdy cały czas źle ustawiamy stopę . Poprzez ucisk skóra rogowacieje i jest wpychana w głąb, powodując ból. Odciski mogą też występować między palcami.

Jak leczyć odciski?

Na początek jeżeli możesz, to zlikwiduj przyczyny powstawania odcisków. Zmień buty na takie, w których czujesz się swobodnie i nic cię nie uciska. Gdy jesteś kobietą zminimalizuj chodzenie w szpilkach, gdyż wtedy jesteś narażona na odciski z powodu nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała na stopach. Jeżeli dopada cię ból spowodowany obecnością odcisku, możesz go zminimalizować poprze noszenie specjalnych plastrów na odciski dostępnych w aptekach. Mają one różne kształty i są przystosowane do różnych miejsc na ciele.

Pielęgnuj codziennie stopy wcierając w nie krem z duża zawartością mocznika, gdyż ma on właściwości rozmiękczające. Zrogowaciałą skórę ścieraj regularnie tarką do stóp. Nie używaj do tego pumeksu, gdyż jest to skupisko bakterii. Stosuj też 1 – 2 razy w tygodniu peeling do stop.

Odciski leczy się miejscowo. Wybierz się więc do apteki i kup preparat do usuwania odcisków. Może to być plaster, żel albo maść.

Plaster jest sposobem usuwania odcisków, który przynosi szybką ulgę. Jest nasączony zazwyczaj kwasem salicylowym. Zdejmuje się je, gdy odcisk stanie się miękki. Wszelkiego rodzaju maści i żele stosuj dwa razy dziennie smarując odcisk.

Pamiętaj! nie używaj nigdy omegi, aby w ten sposób mechanicznie pozbyć się odcisków. Skóra stanie się twardsza i odporniejsza, więc odciski będą się odnawiały. Poza tym możesz się zranić lub nabawić zakażenia.

Jednak gdy twoje działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lub gdy odcisk jest bardzo bolesny musisz udać się do dermatologa lub podologa. Sprawdzi on przyczynę powstawania odcisków i pozwoli ci ją wyeliminować. Zaleci też odpowiednie leczenie i pielęgnację. Jeżeli twój odcisk jest w bardzo zaawansowanym stanie usuwa się go poprzez zabieg wykonany za pomocą wiertła.

Jak można usunąć odciski domowymi sposobami?

Jeżeli twój odcisk nie ma zaawansowanego stadium możesz spróbować się go pozbyć następującymi sposobami:

  • zmiękczaj odciski za pomocą wcierania w nie olejku rycynowego;
  • na noc rób okłady z kwasu chlebowego;
  • mocz stopy w wodzie z płatkami owsianymi;
  • przykładaj do odcisku wilgotną torebkę z herbatą.

Zobacz także: Grzybica stóp – jakie są objawy i jak sobie z nią poradzić?

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię