Jak oczyścić jelita

Czasem zastanawiasz się, co złego stało się z twoim organizmem – często czujesz się ociężały, boli cię głowa i mięśnie, na ciele i twarzy pojawiają się dziwne pryszcze, masz zaparcia i nieregularne wypróżnienia, w ustach czujesz gorzki, metaliczny posmak, twoje włosy i paznokcie są osłabione. Jeśli dodatkowo palisz papierosy, pijesz alkohol, często opalasz się w solarium lub odżywiasz się nieprawidłowo („śmieciowe” jedzenie, nadmiar słodyczy, tłuste, smażone i przetworzone potrawy) – możesz być pewien, że powodem twoich dolegliwości jest intoksykacja organizmu.

To oznacza jedno – twój organizm domaga się ” wymiecenia” wszelkich szkodliwych substancji. Musisz spowodować, by usunąć z twojego organizmu nadmiar produktów przemiany materii, nagromadzonych metali ciężkich i innych toksycznych substancji. Dodatkowo żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku (wraz z tlenem wprowadzamy do organizmu substancje szkodliwe). Często nasza dieta jest uboga w błonnik (głównym jego źródłem są warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste), a to sprzyja zaleganiu w jelitach resztek pokarmowych. Tym samym do naszej krwi uwalniane są substancje negatywne z zalegających w jelitach mas kałowych, podlegających procesom fermentacji i gnicia.

Wszystko, to powinno skłonić nas do tego, by natychmiast znaleźć sposób na gruntowne oczyszczenie organizmu. Podstawa, to prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce (w niektórych przypadkach takich jak: odchudzanie, przyjmowanie niektórych leków – konieczne jest zwiększone spożycie pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy).  Wszyscy chcemy czuć się dobrze i powinniśmy dbać o to, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Zatem, przystępujemy do codziennego stosowania kilku podstawowych rad, które sprawią, że poczujemy się lepiej, będziemy zdrowsi, nasz organizm się oczyści, powróci nam chęć do życia a dolegliwości, które nas dotychczas trapiły ustąpią. Oto kilka kardynalnych zasad pozwalających oczyścić nasz organizm:

  • spożywaj najmniej 5 posiłków w ciągu dnia, koniecznie o małej objętości (są szybciej trawione i pokarm nie zalega w jelitach)
  • pij codziennie duże ilości wody średnio i wysokomineralizowanej, ok. 2 litrów (woda pomaga wydalać z organizmu wraz z moczem produkty przemiany materii)
  • w detoksykacji organizmu, czyli jego oczyszczaniu, bardzo pomaga picie zielonej herbaty min. 2 filiżanek dziennie (jest ona źródłem polfenoli, które neutralizują wolne rodniki)
  • pomocne w oczyszczaniu organizmu są herbaty ziołowe np. o działaniu moczopędnym (pokrzywa, skrzyp polny, bratek, melisa, mięta, koper włoski), popijaj je w ciągu całego dnia
  • pamiętaj o tym, że świeże zioła i przyprawy wspomagają procesy trawienne, koniecznie dodawaj je do potraw
  • twój każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce, nie tylko są źródłem błonnika, (który wspomaga pracę jelit), ale zwierają też polifenel i witaminy antyoksydacyjne (szczególnie owoce cytrusowe, czarna porzeczka, brokuły, natka pietruszki)
  • najlepszy do codziennego spożycia jest ciemny chleb na zakwasie z dodatkiem ziaren, postaraj się zamienić chleb pszenny na żytni lub graham (zawiera więcej błonnika)
  • postaraj się, by na podwieczorek lub drugie śniadanie wypijać codziennie koktajl owocowo – warzywny (w Internecie znajdziesz wiele sprawdzonych przepisów)
  • nie spożywaj produktów wysokoprzetworzonych, zawierających konserwanty lub tych, których pochodzenia nie znasz

Jednym słowem zastanów się nad tym, co jesz. Jeśli wszystkie powyższe rady wprowadzisz do swojego codziennego życia z pewnością twój organizm stopniowo się oczyści, a ty to natychmiast odczujesz. Są co prawda zwolennicy oczyszczania organizmu przy pomocy głodówki, ja jednak uważam, że powinna się ona odbywać jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię