Układ pokarmowy to wyspecjalizowana grupa narządów, która umożliwia pobieranie, trawienie i wchłanianie pokarmu oraz wydalanie niestrawionych resztek. Wszystko, co jemy, najpierw przez jamę ustną i przełyk trafia do żołądka, a następnie do jelit, skąd jest wchłaniane do organizmu. To od szeregu procesów tam zachodzących zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości na tle żołądkowo- jelitowym oraz skurcze brzucha, warto wiedzieć, co może być ich przyczyną i jak szybko się ich pozbyć.

Skurcze brzucha spowodowane przez stres

Liczne badania potwierdzają silny wpływ układu nerwowego na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a w szczególności jelit. Spowodowane jest to połączeniem na osi mózg i jelita, które silnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Z tego powodu wiele napięć emocjonalnych, takich jak stres czy euforia, może mieć odzwierciedlenie w pracy jelit. Stąd bardzo często w sytuacjach stresujących pojawia się biegunka, kurczowe bóle brzucha, a nawet wymioty. To działa także w drugą stronę, ponieważ jelita wyposażone są w ogromną ilość komórek nerwowych, które są zdolne do wytwarzania neuroprzekaźników i wywoływania różnych reakcji mających wpływ na cały organizm (np. serotonina – hormon szczęścia). Dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernie stresujących sytuacji, które mogą negatywnie przełożyć się na nasze zdrowie.

Niestrawność

Skurcze brzucha pojawiają się też w wyniku niestrawności. Niestrawność to częsta dolegliwość, zwykle występująca przy okazji rodzinnych, świątecznych spotkań i biesiad. Jest to dolegliwość na tle żołądkowym, objawiająca się bólem w obrębie nadbrzusza, szybkim osiąganiem sytości podczas spożywania posiłku oraz poposiłkowym uczuciem pełności. Ból brzucha może mieć charakter piekący, kłujący albo występować w postaci nieprzyjemnych skurczów żołądka. Zdarza się, że niestrawność może mieć związek z innymi chorobami przewodu pokarmowego, np. wrzodami żołądka lub chorobą refluksową, jednak zdecydowanie częściej wynika ze złego odżywiania. Takie stany zwykle prowokują obfite, ciężkostrawne posiłki, które w połączeniu z alkoholem stanowią duże obciążenie dla żołądka. W przypadku takich dolegliwości pomocne będą środki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku (np. omeprazol), leki prokinetyczne, zwiększające motorykę żołądka (np. itopryd) oraz ziołowe preparaty łagodzące objawy żołądkowo-jelitowe (np. Iberogast).

Czytaj więcej: Niestrawność – przyczyny, profilaktyka i sprawdzone sposoby

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa to rodzaj nadwrażliwości pokarmowej bez udziału czynników immunologicznych. Bardzo często wynika z niezdolności organizmu do metabolizowania pewnego składnika pokarmowego na skutek braku enzymu odpowiedzialnego za jego rozkład np. laktoza (białko mleka krowiego). W odpowiedzi na to pojawiają się niepokojące objawy z układu pokarmowego w postaci: wzdęć, skurczów brzucha i uczucia napięcia, słyszalnego przelewania w obrębie jelit, gazów, a nawet biegunki. W takim przypadku pierwszym postępowaniem jest wdrożenie diety eliminacyjnej, która polega na usunięciu szkodliwego pokarmu z diety. Jeżeli objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza, który wykona potrzebne badania (badanie krwi, testy prowokacyjne) i pomoże określić źródło dolegliwości. Natomiast w razie wystąpienia objawów zagrażających życiu, np. wstrząs anafilaktyczny czy zaburzenia oddychania, może być konieczne wyposażenie się w adrenalinę do samodzielnych wstrzyknięć.

Zobacz także: Zaburzenia żołądkowo – jelitowe. Co należy wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj