Istnieje szereg leków o działaniu przeciwzapalnym. U dzieci najpowszechniej podaje się je przy gorączce, bólach głowy, katarze czy bólu gardła. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób działają leki przeciwzapalne, nie wiemy również, które są zdecydowanie najbardziej bezpieczne dla naszych pociech, a których stosować się nie powinno.

Stosowanie leków przeciwzapalnych w przeziębieniach, grypie czy innych infekcjach w obrębie organizmu może stanowić znaczącą ulgę zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Gdy pojawiają się dokuczliwe objawy w postaci gorączki, bólów głowy, cieknącego nosa, kichania, bólów gardła, kaszlu czy osłabienia mięśniowego, to tego rodzaju preparaty mogą znacząco poprawić stan dziecka i pomoc mu znieść okres choroby. Jednak nie wszystkie substancje są dla dzieci bezpieczne.

Jak działają leki przeciwzapalne?

Gdy pojawiają się przeziębienia i innego rodzaju infekcje to zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci korzystają z niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Istotne jest ich działanie przeciwzapalne, które pozwala na zwalczenie stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej nosa oraz gardła. Oprócz tego usuwają one dolegliwości bólowe i obniżają temperaturę ciała.

Jednak leki te wykazują nie tylko pozytywne oddziaływanie. Powodują one blokowanie prostaglandyn PGE2 oraz PGI2, które są odpowiedzialne za osłanianie błony śluzowej w układzie pokarmowym, czego konsekwencją może być występowanie podrażnień w jego obrębie. Jeśli jednak u dziecka nie ma schorzeń w jego obrębie, to jedynie doraźne stosowanie leków przy infekcji nie powinno wywołać problemów. Podawanie leków zaliczanych do NLPZ ma znaczące ograniczenia w przyjmowaniu i dawkowaniu, jednak istnieją również takie, które mogą być stosowane u najmłodszych od 6 miesiąca życia.

Zobacz także: O czym może świadczyć gorączka u dziecka, bez innych objawów? Co robić?

Ibuprofen

Jego podawanie zalecane jest przez WHO – Światową Organizację Zdrowia. Wynika to przede wszystkim z tego, że zaliczany jest do najlepiej tolerowanych przez ludzki organizm niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Ibuprofen bywa często zalecany nie tylko w łagodzeniu dolegliwości pojawiających się przy przeziębieniu, w łagodzeniu bólów, gorączki, ale również u dziewcząt oraz kobiet przy bólach menstruacyjnych, czy w bólach reumatycznych.

Jest to rodzaj leku przeciwzapalnego, który można podawać już kilkumiesięcznym niemowlętom. Warto jednak pamiętać, że jego zaaplikowanie maluchowi powinno zostać poprzedzone konsultacją z pediatrą. Ibuprofen działa zdecydowanie silniej niżeli paracetamol, który często zaleca się dla dzieci, jednocześnie działanie ibuprofenu w organizmie utrzymuje się zdecydowanie dłużej.

Paracetamol

Uznawany jest za sprzymierzeńca w zwalczaniu gorączki u dzieci. Posiada on bowiem właściwości przeciwgorączkowe i oddziałuje na ośrodek podwzgórzowy termoregulacyjny. Jednocześnie wykazuje działanie przeciwbólowe – na efekty trzeba zwykle poczekać od 30 do 60 minut od przyjęcia określonej dawki. Działanie paracetamolu utrzymuje się przez około 4 godziny.

Jest to najpopularniejszy i jednocześnie najbezpieczniejszy niesteroidowy lek przeciwzapalny dla dzieci. Nie występują w nim enzymy wpływające na jego rozkładanie, stąd jest bezpieczny dla dziecięcej wątroby. U dzieci, szczególnie tych najmłodszych należy zwracać szczególną uwagę na właściwe dawkowanie preparatu i stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty. Działa on zdecydowanie łagodniej od ibuprofenu i z pewnością nie doprowadzi do zwalczenia bólów mięśniowych.

Leki przeciwzapalne niesteroidowe – jakich nie stosować u dzieci?

Za najbardziej wskazany u dzieci uznaje się paracetamol, jednak bardzo często można się również spotkać z zaleceniem podawania ibuprofenu. U najmłodszych odradzane jest natomiast stosowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli leku występującego popularnie jako aspiryna lub polopiryna. Podawanie go może doprowadzić u najmłodszych do rozwinięcia się zespołu Rey’a. Schorzenie to jest rzadkie, ale może zagrażać życiu dziecka. Warto zaznaczyć, że prawdopodobieństwo jego rozwinięcia się jest zdecydowanie wyższe u dzieci, które przeszły ospę lub grypę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia kwas acetylosalicylowy powinien być stosowany wyłączenie u osób dorosłych.

Czytaj również: Paracetamol czy ibuprofen – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj