Próchnica u dzieci może dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Jej pojawienie może mieć miejsce niezależnie od wieku i z całą pewnością stanowi dotkliwy problem. Wywołują ją bakterie, jednak możliwe jest skuteczne zapobieganie jej rozwojowi, jak również leczenie. Mimo to większość z nas co najmniej kilka razy w życiu musi podjąć leczenie stomatologiczne. Rozwiniętą i silnie zaawansowaną próchnicę dentyści stwierdzają aż u przeszło połowy kilkuletnich dzieci.

Alarmujący może być fakt, że już co drugi nastolatek rozpoczyna swoje dorosłe życie, nie posiadając kompletu własnych zębów. Wynika to właśnie z rozwoju próchnicy i zaniedbań.

Przyczyny próchnicy

Najczęściej za głównego winowajcę pojawiania się próchnicy uznajemy słodycze oraz słodkie napoje. Jest w tym dużo prawdy, należy jednak pamiętać, że cały proces jej rozwoju jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, opiera się przede wszystkim na stopniowym rozpadaniu się i odwapnianiu tkanek twardych zęba.

W jamie ustnej człowieka na stałe bytuje ogromna ilość bakterii. Większość z nich nie jest dla nas szkodliwa, a ich obecność jest wręcz wskazana. Za pojawienie się próchnicy odpowiadają te, które w czasie rozkładnia cukrów wytwarzają kwasy organiczne i lubią kwaśne środowisko. Najczęściej są to Streptococcus mutant. Ten rodzaj bakterii powoduje tworzenie się tzw. płytki nazębnej, która mocno przylega do szkliwa.

Powinniśmy również pamiętać, że wszelkie słodkie przekąski pomiędzy posiłkami wpływają na rozwój próchnicy. Z diety naszych dzieci powinny więc zniknąć wszelkie cukierki, batony, ciastka, ale również owoce powinny być spożywane z umiarem, gdyż również one zawierają cukry proste, które negatywnie wpływają na nasze zęby.

Wpływ na kondycję zębów u dziecka ma również dieta matki z okresu ciąży. Tworzenie zębów mlecznych rozpoczyna się już w 4 tygodniu ciąży. Wskazane jest więc znaczące ograniczenie spożycia cukrów oraz jedzenie możliwie jak największej ilości produktów białkowych.

Zobacz także: Próchnica zębów – rozpoznanie i metody leczenia

Profilaktyka próchnicy u dzieci

Dzieci powinny pozostawać pod stałą kontrolą stomatologa już od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Kolejne wizyty zaleca się w odstępach mniej więcej 3-miesięcznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż u dzieci próchnica wyjątkowo szybko się rozwija. Tylko dentysta ma możliwość wykrycia wczesnych zmian w uzębieniu, których leczenie nie będzie obciążające dla dziecka, gdyż może obejść się bez borowania.

O czym należy pamiętać?

  1. Zęby myjemy jeszcze zanim się pojawią. Dziecko spożywa pokarm, którego resztki osadzają się na dziąsłach, wystarczy przecierać je gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą. Następnie, gdy pojawią się ząbki, dobierać odpowiednie, dopasowane do wieku szczoteczki. Początkowo myjemy jedynie wodą. Z czasem wprowadzamy odpowiednie pasty.
  2. Regularnie odwiedzamy stomatologa, nawet jeśli nic nie boli i nic nas nie niepokoi, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu, bo nie każdą rozwijającą się próchnicę dostrzeżemy gołym okiem.
  3. Właściwa dieta – to my rodzice od najmłodszych lat jesteśmy odpowiedzialni za wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych u naszych dzieci. Dlaczego więc nie nauczyć ich chrupać surowych warzyw zamiast chrupków czy jakichkolwiek innych słodkich przekąsek?
  4. Nie zostawiaj dziecku na noc butelki ze słodkimi napojami, herbatkami czy mlekiem. Starsze dziecko może mieć wodę w kubeczku, jeśli jest to dla niego konieczne. Ale staraj się nie pozwalać na picie niczego oprócz wody po umyciu zębów.

Zobacz także: Kiedy należy usuwać ósemki?

Leczenie próchnicy

  1. Reminalizacja – dla dzieci z pewnością taka metoda leczenia stanowić będzie ulgę, choć problem w tym, że sprawdza się ona jedynie przy próchnicy początkowej. Stosuje się ją, gdy na zębach widoczne są niewielkie odwapnienia w postaci białych lub też ciemnych plamek. Nie ma tu konieczności borowania, stomatolog jedynie oczyszcza miejsce, gdzie znajduje się ubytek i nakłada na niego związek fluoru w formie żelu lub lakieru. Dzięki tej substancji na zębie pojawiają się odpowiednie warunki do odbudowania szkliwa. Konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
  2. Plombowanie – jest konieczne, gdy próchnica przedostała się głębiej, do zębiny. Jest ona bardziej podatna na rozwój próchnicy, gdyż jest również bardziej miękka od szkliwa. Dentysta musi usunąć chorą tkankę, oczyścić dokładnie ząb i wypełnić ubytek specjalną substancją zwaną plombą.

Czytaj również: Próchnica zębów mlecznych – dlaczego jej leczenie jest konieczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj