Kaszel u dziecka, jak i u osoby dorosłej stanowi naturalny odruch fizjologiczny. Może pojawić się na skutek licznych schorzeń i dolegliwości. Gdy ma mokry charakter, najczęściej stanowi konsekwencję suchego. O ile przy suchym mamy wrażenie, że coś po prostu zmusza nas do kasłania, możemy odczuwać drapanie lub ból, to kaszel mokry jest już przez wiele osób lepiej zrozumiały, bo umożliwia pozbycie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
Mokry kaszel u dziecka nie zawsze jest oznaką groźnej choroby. Przyczyna może być dość prowizoryczna. Jednak świadczy o konieczności oczyszczenia dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do gorszych schorzeń, konieczności wdrożenia bardziej inwazyjnego leczenia lub nawet spędzenia co najmniej kilku dni w szpitalu z dzieckiem. Zahamowanie mokrego kaszlu może doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań.
Zobacz także: Leczenie kaszlu – czym można je wspomagać?
Gdy mokry kaszel męczy dziecko – pomóż mu!
Ten rodzaj kaszlu zwykle powoduje u dzieci znaczną duszność. Z tego powodu rodzice zastanawiają się nad jego hamowaniem. Rozwiązanie takie nie jest wskazane, bo wydzielina pozostaje wówczas niewydalona. Warto jednak ułatwić dziecku pozbycie się jej. Od rana do godziny 16-17 można stosować syropy o działaniu wykrztuśnym, dopasowane do wieku naszej pociechy, dawkowanie zaś powinno być ściśle dopasowane do informacji zawartych w ulotce.
Jeśli lek wykrztuśny podamy nadmiernie późno, możemy doprowadzić do bezsennej nocy zarówno dla dziecka, jak i dla nas, bo będzie nieustannie kaszleć i z pewnością płakać. Na noc najczęściej podaje się leki hamujące kaszel, jednak jedynie po konsultacji z lekarzem. Jeśli nocne ataki kaszlu dziecka nie są nadmiernie uciążliwe i męczące dla niego warto z tego syropu zrezygnować, aby drogi oddechowe mogły szybciej zostać oczyszczone.
Pojawienie się mokrego kaszlu u dziecka może wzbudzić, szczególnie u młodych rodziców, przerażenie, nie powinniśmy się go jednak obawiać. Hamowanie również nie jest wskazane. Pamiętajmy, że kaszel naturalnie pomaga nam wrócić do zdrowia. Dlatego, zamiast maskować objaw, pomóżmy dziecku szybciej pozbyć się jego przyczyny.
Czytaj więcej: Kaszel mokry u dzieci – co musisz wiedzieć