Badanie radiologiczne w stomatologii stosowane jest bardzo często w celu sprawdzenia stanu uzębienia, na przykład w przebiegu leczenia kanałowego. Na zdjęciu rentgenowskim możliwe jest również uwidocznienie tkanki kostnej szczęki oraz żuchwy. Co więcej, badanie pozwala również na ocenę zmian chorobowych (polipów, zapaleń, a nawet zmian nowotworowych) jakie występują w zatokach. W zależności od potrzeb i problemu pacjenta, w stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów zdjęć radiologicznych. Badanie tego typu są wykorzystywane w stomatologii bardzo często, ponieważ ułatwiają postawienie diagnozy i dostosowanie podejmowanego leczenia.

Jakie typy badań radiologicznych są stosowane?

Zazwyczaj stosuje się jeden z dwóch typów prześwietlenia zębów – zewnątrzustne albo wewnątrzustne. Różnią się one możliwością zastosowania, a także sposobem wykonania.

Badanie radiologiczne zewnątrzustne

Badania radiologiczne zewnątrzustne wykonuje się między innymi w przypadku urazów twarzoczaszki. Do zdjęć radiologicznych zewnątrzustnych zalicza się na przykład zdjęcia czaszki tylno – przednie, zdjęcia skośnoboczne żuchwy, zdjęcia twarzoczaszki celowane na zatoki szczękowe oraz zdjęcia pantomograficzne.

Badania radiologiczne wewnątrzustne

Wewnątrzustne badania radiologiczne pozwalają na uwidocznienie powierzchni zgryzowych oraz brzegów siecznych zębów, a także zębów i okolic wyrostka zębodołowego. Ten typ badania radiologicznego jest stosowany w stomatologii między innymi w celu oceny wad zgryzu.  Dzięki niemu można również określić pozycję niewidocznych zębów oraz stwierdzić czy w przewodzie ślinianek nie występują kamienie. Często wykonuje się zdjęcia tak zwane przylegające, które obejmują zwykle trzy zęby i pozwalają na zobrazowanie zęba wraz z korzeniem, a także ewentualnych guzków czy torbieli. Dzięki takim zdjęciom można zobaczyć również nadliczbowe zęby.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Zdjęcia radiologiczne zębów oraz kości twarzoczaszki wykonuje się między innymi po przebytych urazach, chorobach przyzębia, tkanek kostnych oraz stawu skroniowo – żuchwowego. Badanie rentgenowskie zębów jest przydatne w ocenie stanu zdrowia zębów w przypadku stwierdzenia głębokiej próchnicy, torbieli lub kamicy ślinianek. Zdjęcia RTG zębów wykonuje się także w przypadku złamań zębów, kości twarzoczaszki oraz w celu kontroli pooperacyjnej.

Jak przebiega badanie ?

Przed wykonaniem badania radiologicznego zębów pacjentowi zakłada się fartuch wykonany z ołowianej gumy. Ma to na celu zminimalizowanie dawki promieniowania jaką pacjent otrzymuje. Czasami pacjent jest dodatkowo zabezpieczany specjalnym kołnierzem. Jeżeli wykonywane jest badanie wewnątrzustne, pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, a palcem przytrzymuje kliszę rentgenowską. W przypadku badań zewnątrzustnych pacjent leży, a jego głowa spoczywa na kliszy rentgenowskiej. Wyjątkiem jest badanie pantomograficzne, podczas którego badana osoba siedzi nieruchomo.

Jak przygotować się do badania radiologicznego w stomatologii?

Do badania tego typu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, konieczne jest jednak dokładne umycie zębów i jamy ustnej, tak jak przed wizytą u stomatologa. Badanie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Nie występują po nim żadne skutki uboczne. Można je okresowo powtarzać, ponieważ dawki promieniowania otrzymywane podczas jednego badania nie są szkodliwe. Oczywiście nie zaleca się wykonywania badania zbyt często, jeśli nie ma takiej potrzeby. Badania nie wykonuje się jedynie u kobiet w ciąży, ponieważ dawka promieniowania może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj