fot. elements.envato.com

Metionina jest organicznym związkiem chemicznym (należy do tzw. aminokwasów kodowanych, jest obojętna elektrycznie). Wraz z cysteiną, metionina jest aminokwasem, który zawiera siarkę. Duże ilości metioniny znajdziemy w białku jaj i kazeinie mlekowej. Nie jest syntetyzowana w organiźmie (aminokwas egzogenny), musi więc być dostarczana wraz z pożywieniem. Należy do grupy aminokwasów niezbędnych dla naszego organizmu. Metionina bierze udział w reakcjach metabolicznych i metyzacji, dostarczając grupy siarkowej. Bierze udział w procesie powstawania białka oraz w ponad 100 procesach metabolicznych. Przy jej udziale w naszym organiźmie są wytwarzane takie substancje jak: kreatyna, cholina czy epinefryna.

Metionina – źródła występowania

Bogatym źródłem metioniny są przede wszystkim pokarmy białkowe jak mięso, ryby, jajka. Znajdziemy ją również w orzechach brazylijskich, ziarnach sezamu, produktach zbożowych. Źródłem metioniny są również warzywa takie jak brukselka, szpinak, brokuły, groch, fasola.

Jeśli chodzi o suplementy diety, to metionina znajduje się praktycznie we wszystkich odżywkach białkowych oraz węglowodanowo – białkowych. Występuje również w środkach wspomagających pracę wątroby i niektórych preparatach aminokwasowych. Dla prawidłowego metabolizmu metioniny niezbędna jest witamina B 6.

Ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jest składnikiem wielu preparatów mających zastosowanie w poprawie kondycji włosów, skóry i paznokci.

Metionina jest także aminokwasem, który jest składnikiem budulcowym włosów. W naszym organiźmie odgrywa ważną rolę w procesie syntezy białek i karnityny, jak również w biosyntezie tauryny i cysteiny. Jest bardzo istotna w transporcie i procesie wchłaniania cynku i selenu.

W polskiej medycynie metionina wykorzystywana jest w leczeniu i zapobieganiu uszkodzeń wątroby, przy takich dolegliwościach jak: marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przy zatruciach lekami hepatotoksycznymi, amoniakiem i alkoholem. Lekarze zalecają jej stosowanie także przy kamicy żółciowej i kamicy moczowej, zarówno przy leczeniu choroby, jak i przy jej zapobieganiu.

Mentionina – zastosowanie

Na świecie znalazła szersze zastosowanie w profilaktyce i leczeniu schorzeń. Jest stosowana przy: chorobie Parkinsona, chorobach alergicznych, w leczeniu zakażeń układu moczowego i żółciowego, leczeniu chorób włosów, skóry i paznokci oraz depresji. Lekarze zalecają metioninę przy cukrzycy, w leczeniu miażdżycy, przy terapii sulfonamidami oraz przy antybiotykach. Dodatkowo jest stosowana do poprawy wydolności fizycznej. Metionina poprzez aktywację niektórych neurotransmiterów może usprawniać procesy myślowe i pobudzać psychicznie (prawdopodobnie z tego powodu jest zalecana dla osób w podeszłym wieku).

Metioninę należy podawać w dawkach 1-5 g/dobę, dwa razy dziennie.

Ma on działanie: przeciwzapalne, przeciwalergiczne, żółciopędne, żółciotwórcze, przeciwkamicze, odtruwające, lipotropowe, zapobiega tworzeniu się złogów w drogach moczowych i żółciowych oraz zapobiega ich zakażeniu, działa ochronnie na miąższ wątroby i nerek, zwiększa wydolność fizyczną, hamuje wydzielanie łoju, pobudza procesy regeneracji tkanki łącznej, działa przeciwmiażdżycowo, przeciwdepresyjnie, usuwa szkodliwe substancje z organizmu, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj