Pies może być niebezpieczny i dotkliwie pogryźć. Mimo iż wielu właścicieli czworonogów ma dobre intencje, nigdy nie można całkowicie zaufać zwierzęciu, szczególnie jeśli chodzi o dziecko. Nawet jeśli pies do tej pory „nikogo nie ugryzł” to może zdarzyć się ten pierwszy raz. Jak postępować jeśli pies pogryzie dziecko.

1. Jeśli pies nadal jest blisko nie rozjuszaj go bardziej, tylko jak najszybciej przenieś zranione dziecko w bezpieczne miejsce, aby umożliwić sobie udzielenie mu pomocy.

2. Jeśli nie doszło do uszkodzenia tętnicy a krew spokojnie wypływa, to ranom od zębów można pozwolić kilka minut krwawić, w ten sposób bakterie wydostaną się z organizmu.

3. Jeśli widoczne są nadżerki uciskaj rany aby doprowadzić do zatamowania krwawienia.

4. W sytuacji, gdy podejrzewamy, że pies może mieć wściekliznę należy jak najdokładniej oczyścić ranę z jego śliny, a ubranie wyrzucić. Rany należy płukać pod bieżącą wodą z mydłem antybakteryjnym przez około 5 minut, aby należycie je oczyścić.

5. Następnie delikatnie płuczemy rany pod wodą, pozwalając, aby strumień wody niejako dostawał się do środka.

6. Osusz ranę, jednak jeśli jest to rana kłuta nie zamykaj jej. Ranę szarpaną można nakryć gazikiem lub ręcznikiem papierowym.

7. Wlej dużą ilość środka dezynfekującego zarówno do rany, jak i wokół niej.

8. Spływający środek możesz wytrzeć sterylnym gazikiem, pozostawiając mokry margines około 1 centymetra wokół każdej z ran.

9. Każda z ran powinna być posmarowana maścią antybiotyczną.

10. Rany owijamy z zastosowaniem sterylnego bandaża.

11. W celu uniknięcia wystąpienia opuchlizny należy przyłożyć zimny okład z lodu w okolicy rany.

12. W miarę możliwości osoba, którą pogryzł pies powinna niezwłocznie trafić do szpitala, w mało dotkliwych ukąszeniach na pogotowie.

13. Jeśli dziecko padło ofiarą pogryzienia psa jak najszybciej wezwij karetkę pogotowia.

14. Istnieje ryzyko infekcji tężcem, tak więc w pierwszej kolejności dziecko otrzyma szczepienie przeciwko tej chorobie.

15. Osoba odpowiadająca za psa powinna niezwłocznie zostać poinformowana o zaistniałej sytuacji, zaś pies zostać odwieziony do gabinetu weterynarii, gdzie sprawdzone zostaną ewentualne oznaki wścieklizny.

16. Obserwacja psa powinna trwać około 2 tygodni. Jeśli po tym czasie nie uwidocznią się objawy wścieklizny, to zwierze najprawdopodobniej jest zdrowe. Zdarzało się jednak, że pies był jedynie bezobjawowym nosicielem wścieklizny i mógł wywołać zachorowanie. Dlatego bardzo ważna jest informacja od właściciela odnośnie szczepień zwierzęcia oraz jego zachowania.

Czytaj więcej: Jakie są objawy wścieklizny u dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj