Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna już niemal od urodzenia. Na początku możemy pielęgnować dziąsła dziecka, delikatnie przemywając je przegotowaną wodą, jednak w miarę pojawiania się pierwszych zębów i zyskiwania przez dziecko samodzielności konieczne stanie się zaszczepienie nawyku dbania o uzębienie. Jak to zrobić i nie dopuścić, aby codzienne próby umycia zębów kończyły się płaczem i zgrzytaniem zębami? Przedstawiamy kilka prostych sposobów.

1. Na początku razem

Istnieją różne rodzaje pierwszych szczoteczek do zębów. Można kupić specjalną nakładkę na palec, którą będziemy wykonywać dziecku delikatny masaż dziąseł i oczyszczać pierwsze ząbki. Można również znaleźć specjalne szczoteczki z ogranicznikami, aby dziecko nie włożyło jej nader głęboko do buzi. Te drugie pozwalają często na stopniowe zapoznanie się z nawykiem mycia zębów, a nawet na wspólne ich szczotkowanie.

2. Pokaż, że to nic złego

Dzieci chętnie biorą przykład z rodziców. Nic się nie stanie jak raz czy dwa w czasie mycia zębów zabierzesz dziecko ze sobą do łazienki, niech widzi, że mama też szczotkuje zęby, będzie chciało naśladować.

3. Samodzielny wybór odpowiednich akcesoriów

Początkowo ząbki myjemy jedynie wodą i „sprzęt” nie ma dla dziecka większego znaczenia. Z czasem jednak chętnie wybierze kolorową pastę do zębów dopasowaną do wieku i odpowiadającą ulubionej postaci z bajki szczoteczkę. Jeśli dziecko będzie uczestniczyło w zakupach, chętniej później z tych akcesoriów skorzysta w łazience.

4. Zęby myjemy tylko w łazience

Niech nawyk mycia zębów stanie się rutyną i odbywa się zawsze w łazience. Gdy wszystko jest „poukładane”, dzieci są spokojniejsze, bo mają zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa.

5. Wspólna zabawa

Prawidłowej techniki mycia zębów możemy uczyć się z kolorowych książeczek i kolorowanek dostępnych w sklepach. Możemy myć zęby razem i pokazywać dziecku jak powinno je szczotkować.

6. Samodzielność i nagroda

Przede wszystkim pozwólmy dziecku myć zęby samodzielnie, nawet jeśli zajmie to nieco więcej czasu. Na zakończenie tej czynności konieczna jest pochwała, która będzie motywacją do kontynuowania tego nawyku. Można również za dokładnie umyte ząbki ustalić niewielką nagrodę, sprawdzą się małe naklejki, które dziecko może zbierać, np. w specjalnym zeszycie.

7. Czas mycia zębów

Jeśli nie chcemy, aby dziecko, tylko włożyło szczoteczkę do buzi, po czym wyjęło i stwierdziło, że zęby są umyte, możemy wyznaczyć czas mycia zębów. U małych dzieci najlepiej sprawdzają się specjalne klepsydry, które można nabyć w drogeriach. Ciekawym rozwiązaniem jest również śpiewanie dziecku piosenki „szczotka, pasta…” z pewnością będzie zadowolone i będzie intensywniej szczotkować.

8. Nie straszymy!

Nie wolno straszyć dzieci słowami, że jak nie będzie myć zębów, to będą chore i trzeba będzie iść do lekarza lub dentysty, bo wówczas zaszczepimy w nim lęk przed tą profesją. W niektórych przedszkolnych programach dotyczących higieny jamy ustnej można spotkać się z określeniem „jedzenia ząbków przez robaczka próchniaczka”. To zwykle działa na wyobraźnie i zęby lśnią.

9. Przeprowadź wizytę u dentysty!

Pierwsza wizyta nie może być skoncentrowania na usuwaniu ubytków i borowaniu. Dziecko ma poczuć się w fotelu dentysty bezpiecznie. Dlatego zaplanuj wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz obejrzy zęby, ewentualnie je zabezpieczy i nagrodzi dziecko naklejką lub szczoteczką do zębów, to z pewnością zmotywuje do powrotu i nieunikania dentysty w dbałości o uzębienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj