W czasie ciąży zapotrzebowanie na płyny wyraźnie wzrasta. Ma to związek ze zwiększaniem się w tym szczególnym okresie objętości krwi obwodowej, wzrostem masy narządów oraz rozwojem tkanek. Praktycznie już od samego początku woda stanowi niezbędny element prawidłowego rozwoju płodu. Wykazano, że w ciągu godziny przez łożysko do płodu przechodzi aż 450 ml wody, dlatego niezmiernie istotna jest odpowiednie nawodnienie w ciąży. Zbyt mała ich ilość może negatywnie wpłynąć na organizm ciężarnej, przyczyniając się do odkładania się kryształów w moczu i rozwoju kamicy moczowej w późniejszym okresie.

Zalety prawidłowego nawodnienia organizmu

Prawidłowe nawodnienie znacznie łagodzi przykre ciążowe dolegliwości charakterystyczne dla I trymestru, tj.: mdłości, wymioty, zaparcia, czy suchość skóry. Również w II trymestrze, w czasie którego nierzadko pojawiają się obrzęki nie należy ograniczać przyjmowanych płynów.
W czasie ciąży najbardziej pożądane jest picie wody, która powinna wynosić 60-80% wszystkim przyjmowanych płynów. Resztą zapotrzebowania można pokrywać herbatą czerwoną, która jest najbezpieczniejszych naparem herbacianych w czasie ciąży, a także herbatkami ziołowymi dozwolonymi dla kobiet w ciąży, herbatami owocowymi, sokami owocowymi i warzywnymi bez dodatku cukru, a także poprzez jedzenie zupy, czy picie mleka (1, 5-2%) lub innych napojów mlecznych, takich jak maślanki, czy kefiry.

Nawodnienie w ciąży – jakich napojów nie pić?

Istnieją również napoje, które w czasie ciąży należałoby wyeliminować. Należą do nich wysokosłodzone, sztucznie barwione napoje. Niewskazane są również napoje energetyzujące i gazowane, co tyczy się również wody, gdyż gaz w napojach nasila ciążowe dolegliwości. Szczególną uwagę należy również zwrócić na herbatę czarną i zieloną, które w większych ilościach nie są wskazane, dopuszcza się podaż 2 szklanek słabych naparów z tych herbat dziennie. Także kofeina przyjmowana w dużych ilościach może zakłócić prawidłowy przebieg ciąży, dlatego zaleca się aby jej spożycie nie przekraczało 200-300 mg, czyli dawki zawartej w 2-3 filiżankach kawy! Należy przy tym pamiętać, że kofeina występuje nie nie tylko w kawie, ale także herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych, czy napojach typu cola. Jeśli niemożliwe wydaje nam się rozpoczęcie dnia bez kawy, warto wiedzieć, że powinniśmy ją wypić dopiero po posiłku, najlepiej z odrobiną mleka, które osłabia działanie kofeiny. Ograniczenia dotyczące kawy nie tyczą się kawy zbożowej i z cykorii, te możemy pić w zasadzie bez ograniczeń.

Nawodnienie w ciąży – ile płynów przyjmować w ciągu doby?

Ilość przyjmowanych dziennie płynów uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: temperatura i stopień wilgotności pomieszczeń, temperatura ciała ciężarnej, a także podejmowanej przez nią aktywności fizycznej, jej masy ciała i ilości tkanki tłuszczowej. Po uprzedniej analizie tych czynników wykazano, że średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet ciężarnych wynosi 2-2, 5 l płynów dziennie.
Jako, iż najbardziej wskazane jest picie wody, warto też wiedzieć po jaką wodę należy sięgać. Kobietom ciężarnym zaleca się kupno butelkowanej wody źródlanej lub mineralną niskozmineralizowanej. Jej podaż powinna być równomiernie rozłożona w czasie, najlepiej przed i między posiłkami. Należy również pamiętać, że wodę mineralną, bądź źródlaną należy wypić od kilku do kilkunastu godzin po otwarciu.
O tym, że ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety wiedzą wszyscy. Wymaga ona od ciężarnej niezwykłej dbałości o zdrowie, gdyż przekłada się to w sposób bezpośredni na zdrowie, rozwój i prawidłowe funkcjonowanie początkowo płodu, a już po urodzeniu samego dziecka. Prawidłowe nawodnienie jest tylko jednym z szeregu czynników niezbędnych do osiągnięcia celu jakim jest zdrowe i szczęśliwe dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj