Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu rodziców, ale też ogromna radość. Pierwszym problemem przed jakim stają młodzi rodzice będzie wybór imienia dla maluszka. Niektórzy mają ulubione imię od lat, inni zaczynają planować, kiedy kobieta jest w ciąży, a jeszcze inni czekają z tym do narodzin pociechy. Jak wybrać imię dla dziecka, tak by potem nie żałować?

W różnych okresach, bardzo różne imiona są modne i popularne. Dla niektórych jest to ważne, żeby wybrać właśnie takie imię, które będzie swojego rodzaju znakiem czasów, w których maluch przyszedł na świat. Warto się jednak zastanowić, czy imiona, które są popularne, nie będą później dla dziecka ciężarem, gdy pójdzie do przedszkola, czy szkoły. Prawdopodobnie większość z nas przechodził okres, w którym nie znosiła swojego imienia i najchętniej by je zmieniła. Niektóre modne imiona mogą też nie pasować do naszej kultury i brzmieć po prostu śmiesznie, dlatego nie zawsze warto spoglądać na mogę.

Dla wielu osób wybór imienia dla dziecka będzie też podyktowany rodzinną tradycją, bądź względami religijnymi. Dużo osób decyduje się na imię po babci, czy dziadku. Jest to popularna tradycja, jednak naszym zdaniem, warto wziąć też pod uwagę to, czy dziecko nie będzie przez to się wstydzić wśród rówieśników. Akceptacja w grupie dla najmłodszych, a nawet dla nastolatków jest jedną z najważniejszych rzeczy i często nie docenią imienia po dziadkach, jeżeli przez nie będą czuli, że za bardzo odstają w grupie. Dobrym pomysłem wydaje się więc, dać dziecku drugie imię w celu uhonorowania seniorów rodziny, jednocześnie nie narażając dziecka na posiadanie “staroświeckiego” imienia.

Popularne ostatniego czasu stało się też wybieranie imion zagranicznych i oryginalnych. W przeciwieństwie jednak do Chin, gdzie imieniem może być każde słowo, które rodzice wymyślą, warto się zastanowić, czy obco brzmiące imię nie przysporzy dziecku problemów w przyszłości. Mogą to być problemy w urzędach, w szkole, pracy – często osoby z oryginalnym imieniem muszą literować innym i poprawiać ich, kiedy błędnie zapisują lub odmieniają ich imię. Oczywiście nie chodzi tutaj o każde imię zagranicznego pochodzenia, ale o tym, które są najmniej popularne lub pochodzą z bardzo odległej nam kultury, jak chociażby wspomnianej wcześniej chińskiej.

Być może podczas wybierania imienia dla dziecka, warto zastanowić się jak będzie brzmiało z nazwiskiem rodziców. Bardzo długie nazwiska aż proszą się o to, by imię było krótsze. Dobrze by było, gdyby imię też ładnie współbrzmiało z nazwiskiem. W przyszłości pomoże to też obcym zapamiętać nasze dziecko.

W Polsce jest ograniczona lista imion, które można dać córce lub synowi. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, nazwania dziecka w sposób śmieszny, obraźliwy lub zbyt obcy naszej kulturze. Jednak wybór jest bardzo duży i na pewno każda para znajdzie coś, co przypadnie im do gustu. Pamiętajcie też, aby była to wasza wspólna decyzja – mamy i taty. Nie powinniście się o to sprzeczać, czy kłócić, aby nie psuć sobie chwil radości z narodzin maluszka. Co ważne też, nie musicie stosować się do żadnej z naszych rad, ponieważ sami wiecie najlepiej jakie wybrać imię dla dziecka.

Zobacz inne artykuły działu dziecko >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj