Statystyki jednoznacznie pokazują, że Polacy z roku na rok zażywają coraz więcej leków. W tych liczbach jest również bardzo dużo produktów, które można kupić bez recepty, a tym samym bez konkretnego wskazania lekarza. Z zasady też przytłaczają nas reklamy, które wmawiają, że na każdą dolegliwość jest tabletka, a przy okazji można schudnąć, uzupełnić poziom witaminy D czy magnezu. Jak widać, śniadanie moglibyśmy doprawić garścią leków i suplementów, ale ta mieszanka niekoniecznie wyjdzie nam na zdrowie. Jak się leczyć z głową? Po pierwsze, czytaj skład leków!

  1. Sprawdzaj skład
  2. Jak działa baza leków?
  3. Sprawdzaj opinie
  4. Leki przeciwbólowe – hit sprzedaży

Sprawdzaj skład leków

Przy zakupie leków i innych podobnych preparatów należy być ostrożnym. To ulotka czy rozmowa z farmaceutą a nie reklama mogą rozwiać nasze wątpliwości, a także pozwolą sprawdzić, czy dane medykamenty na przykład nie kolidują z tym, które już bierzemy. Najlepiej byłoby w ogóle skorzystać z porady lekarza, ale przy coraz dłuższych kolejkach do specjalistów i oczekiwaniu na wizytę ten argument nie jest przekonujący szczególnie wtedy, gdy nie potrzebujemy recepty. Lista leków stale wydłuża się o takie produkty, które nie muszą być sprzedawane na zlecenia lekarza. Bez problemu Polacy kupują więc (nie tylko w aptekach) preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz te na inne częste problemy zdrowotne.

Czytaj także: Domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć?

Jak działa baza leków?

Warto pamiętać, że warto przed zażyciem konkretnego leku lub suplementu dokładnie sprawdzić skład leków i zastosowanie w ulotakach bądź bazie leków. Znajdziemy tam również informacje o możliwych skutkach ubocznych czy też możliwości stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Ta bogata skarbnica wiedzy sprawdza się także wtedy, gdy zakupów dokonujemy w sieci, a kontakt z farmaceutą jest ograniczony do minimum lub zera. Baza leków to szereg danych na temat medykamentów, a jak intuicyjny interfejs pozwoli nawet laikowi odnaleźć dokładnie to, czego szuka.

Sprawdzaj opinie

Reklama, zdanie sąsiadki lub też pozytywne opinie na forach internetowych czasem wystarczą, by zachęcić do kupna jakiegoś leku. Choć są ważne, to jednak nie powinny być jedynym argumentem, bo coś, co komuś pomogło, nam wcale nie musi, a czasem wręcz może zaszkodzić. Z drugiej strony warto zawsze pamiętać o tym, że koncernom farmaceutycznym zależy na tym, by sprzedać jak najwięcej produktów i dlatego właśnie niezmiennie jest to najbardziej opłacalny segment rynku. Nie ma jednak uniwersalnego leku dla wszystkich, a zarówno problemy zdrowotne, przyjmowane leki czy też osobnicza wrażliwość mogą wpływać na działanie konkretnych substancji. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest sprawdzenie w wiarygodnym źródle, w jakie interakcje może wchodzić dany lek oraz jakie są przeciwwskazania do jego stosowania. Baza leków staje się podstawowym źródłem wiedzy, jak działa lek, który chce się zastosować, dlatego możemy sprawdzić, czy wybrało się odpowiedni medykament na konkretną dolegliwość.

Skład leków a leki przeciwbólowe

Najczęściej Polacy bez recepty kupują leki przeciwbólowe oraz te działające na pierwsze objawy przeziębienia takie jak ból głowy lub bóle kostno-stawowe. Jak widać, powodów, by dość często i regularnie sięgać po te leki, jest dużo, a ich nadmierne stosowanie czy też nieumiejętne łączenie mogą być szkodliwe dla zdrowia i wywołać szereg niebezpiecznych działań niepożądanych. Dlatego właśnie zanim zażyjesz lek, sprawdź, jak działa i zastanów się, czy na pewno musisz. Najważniejsze jednak jest zdrowie i dobre samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj