Wśród ogólnodostępnych leków przeciwbólowych wyróżniamy: paracetamol i metamizol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które oprócz działania przeciwbólowego wykazują działanie przeciwzapalne. Można je kupić bez recepty, a ich stosowanie pozwala na samoleczenie prostych schorzeń bez wizyty u lekarza. Niewiele osób pamięta jednak, że leki przeciwbólowe mogą mieć działania niepożądane oraz interakcje z innymi lekami. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem stosowania.

Leki przeciwbólowe stosuj w odpowiednim czasie

Każdy lek przyjęty drogą doustną musi rozpuścić się i wchłonąć przez układ pokarmowy. Zajmuje to odpowiednią ilość czasu, specyficzną dla danej substancji. Dlatego z wyprzedzeniem należy przyjmować leki przeciwbólowe, nie czekając, aż rozwinie się ból. Przyspieszenie wchłaniania leków możemy uzyskać, stosując już formę rozpuszczalną, jak na przykład deksketoprofen w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Osiąga on maksymalne stężenie w osoczu po 15-20 minutach, a w formie tabletki potrzebuje trochę więcej czasu. Jedna saszetka zawiera 25 mg substancji czynnej, a preparat należy stosować co 8 godzin, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej 75 mg deksketoprofenu. Leki przeciwbólowe zawierają różne substancje czynne i mają ściśle określone dawkowanie, którego należy przestrzegać. Niektóre leki posiadają tak zwany efekt pułapowy (np. NLPZ), który oznacza, że zwiększenie dawki leku nie powoduje wzmocnienia działania przeciwbólowego, a tylko nasila skutki uboczne. Jeśli dany lek przeciwbólowy nie działa, warto zamienić go na lek z innej grupy. Wiele leków różni się nazwami handlowymi, a zawierają tę samą substancję czynną. Dlatego zawsze warto skonsultować wybór z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból głowy

Zapoznaj się z ulotką

Każdorazowo przed rozpoczęciem stosowania leku należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce produktu, ponieważ różne preparaty mają specyficzne dla siebie dawkowanie i przeciwskazania, których bezwzględnie należy przestrzegać. Skuteczne działanie leku przeciwbólowego jest powiązane z jego właściwym dawkowaniem, na które składa się odpowiednia ilość przyjętego leku oraz odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. W ulotce zawarte są także informacje na temat interakcji leków z innymi substancjami. Większości środków przeciwbólowych nie można łączyć z alkoholem, ponieważ zwiększa to działanie hepatotoksyczne (może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby) oraz ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Inne trzeba przyjmować tylko podczas lub bezpośrednio po posiłku, aby zmniejszyć ryzyko występowania działań niepożądanych. Niektóre trzeba popijać mlekiem, a innych nie wolno popijać sokiem owocowym, itp. Najlepiej jednak popijać leki dużą ilością letniej wody.

Nie zawsze obojętne

Warto pamiętać, że zażywane leki nigdy nie są obojętne dla naszego zdrowia. Tu dobrze sprawdza się powiedzenie, że tylko dawka odróżnia lekarstwo od trucizny. Leki przeciwbólowe nie działają miejscowo, a są wraz z krwią rozprowadzane po całym organizmie, mając wpływ na wiele układów i narządów. Nie wszystkie są bezpieczne dla dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących. Te wszystkie informacje są zawarte w ulotce leku. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu warto skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą, który poinstruuje nas, jak należy stosować lek oraz pomoże ustalić możliwe interakcje i przeciwwskazania.

Czytaj także: Lecz się z głową – sprawdzaj skład leków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj