Kwas foliowy (witamina B9) jest jedną z popularniejszych witamin z grupy B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego folium oznaczającego liść. W naszym organizmie jest syntezowany przez bakterie jelitowe. Witamina B9 jest nazywana witaminą radości życia.
Kwas foliowy – wpływ na organizm człowieka
Niezmiernie istotna jest prawidłowa podaż kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Niedobór kwasu foliowego jest szczególnie niebezpieczny dla płodu rozwijającego się w łonie matki. Suplementacja tego kwasu w okresie ciąży między innymi redukuje wystąpienie u płodu rozszczepu kręgosłupa (poważnej wady rozwojowej mogącej wystąpić ok. 3 tygodnia ciąży). W celu profilaktyki wad płodu zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego 0,4 mg dziennie począwszy od 3 miesięcy przed planowaną ciążą aż do 12 tygodnia. Kobiety w ciąży przyjmują dodatkowo preparaty zawierające kwas foliowy: w pierwszym trymestrze 800mg dziennie, a w drugim oraz trzecim trymestrze 400 mg dziennie.
Rola kwasu foliowego w organizmie, to regulacja wzrostu i funkcjonowania komórek. Kwas foliowy wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg. Decyduje o naszym dobrym samopoczuciu psychicznym. Zapobiega uszkodzeniom płodu, pozytywnie wpływa na wagę i rozwój noworodków. Zapobiega chorobom serca. Chroni organizm przed nowotworami. Usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego ( uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie jelit, żołądka i wątroby). Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego (pobudza powstawanie czerwonych krwinek). Pełni funkcję budowy hemoglobiny oraz kwasów nukleinowych (wzrost i regeneracja komórek całego ciała). Bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego (przekazywanie cech dziedzicznych komórek, regulowanie ich podziału).
Witamina B9 – źródła występowania
- zarodki pszenne
- ekstrakt drożdży
- ciemne pieczywo
- płatki śniadaniowe
- pestki dyni
- pestki słonecznika
- wątroba
- soja
- sałata
- szpinak
- kapusta
- brokuły
- szparagi
- kalafior
- brukselka
- zielony groszek
- natka pietruszki
- szczypior
- marchew
- ziemniaki
- fasola
Kwas foliowy – zapotrzebowanie
Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy jest niewielkie, ale powinien on być codziennie dostarczany. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B9 występuje u osób:
- nadużywających alkoholu
- narażonych na długotrwały stres
- cierpiących na depresję
- u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią
- cierpiących na zaburzenia funkcjonowania wątroby i jelit
- z długotrwałą gorączką
- cierpiących na przewlekłe biegunki
- starszych
Duże ilości kwasu foliowego niszczone są podczas gotowania (warzywa należy gotować krótko w małej ilości wody). Wysoka temperatura, światło słoneczne, alkohol oraz leki hormonalne niszczą kwas foliowy.
Skutki niedoboru kwasu foliowego
- różnego rodzaju niedokrwistości
- osłabienie
- chroniczne zmęczenie
- nerwowość
- stany lękowe
- bladość skóry
- zaburzenia pamięci
- depresja
- zaburzenia psychiczne
- zaczerwienienie języka
- anemia
- utrata apetytu
Zobacz także: