fot. elements.envato.com

Kiedyś urodzenie dziecka bez bólu było niedoścignionym marzeniem każdej kobiety. Wraz z postępem medycyny, w dzisiejszych czasach kobiety są w stanie urodzić dziecko praktycznie bezboleśnie. Tak, naprawdę jest to możliwe przez znieczulenie porodowe.

Nie wszystkie kobiety decydują się na znieczulenie podczas porodu. Mimo dużego bólu, wolą urodzić dziecko bez pomocy farmakologicznej. Czasami jest to decyzja z wyboru, ale często ze strachu przed nieznanym. Wyjaśnimy, na czym polega znieczulenie metodą farmakologiczną i udowodnimy, że tak naprawdę, nie ma się czego bać, i że możliwe jest urodzenie praktycznie bezboleśnie.

Kiedy podaje się znieczulenie porodowe?

Lekarz podaje znieczulenie porodowe, kiedy kobieta o to prosi, jednak tylko wtedy, kiedy lekarz jest pewny, że rozpoczął się pierwszy etap porodu. Gdy lekarz wie, że bóle na pewno związane są z rozpoczęciem porodu- sięga po znieczulenie.

Najczęściej ciężarne proszą o takie znieczulenie, gdy skurcze stają się znacznie bardziej bolesne. Zazwyczaj jest to moment, kiedy rozwarcie macicy osiąga ok 4 centymetrów. Niektóre kobiety jednak wytrzymują ten ból na tyle, że proszą o znieczulenie dopiero w drugim etapie porodu. Wtedy możliwe jest jeszcze podanie znieczulenia porodowego, ale jednak tylko w sytuacji, gdy główka dziecka jest na tyle wysoko, że nie ułożyła się jeszcze w kanale rodnym.

Jak wygląda podanie znieczulenia porodowego?

Anestezjolog zaczyna od znieczulenia skóry w miejscu ukłucia, czyli w lędźwiową część pleców.  Następnie wprowadza igłę między dwa wyrostki kolczaste 2, 3 lub 4 kręgu lędźwiowego. Lekarz, dzięki tej igle, instaluje w przestrzeni zewnątrzoponowej cieniutki cewnik i będzie podawał przez niego lek. Cewnik ten przez cały czas trwania porodu zamocowany jest do części lędźwiowej pleców, dzięki temu, gdy zajdzie potrzeba, zostanie zwiększona dawka leku.

Zastrzyk, dzięki miejscowemu znieczuleniu, jest prawie bezbolesny.

Zobacz także:

Jaki jest wpływ znieczulenia na dalszy przebieg porodu?

Znieczulenie zewnątrzoponowe korzystnie wpływa na przebieg porodu. Taki zastrzyk rozluźnia mięśnie macicy i powoduje ich odpowiednie ukrwienie. Dzięki temu poród jest łatwiejszy i przebiega szybciej.  Niektóre kobiety jednak boją się, że po takim znieczuleniu nie będą w ogóle czuły parcia, przez co nie będą same w stanie urodzić dziecka. Nie jest to oczywiście prawdą. Po znieczuleniu kobieta nadal rodzi dziecko w sposób czynny i jak najbardziej kontrolowany.

Czy znieczulenie porodowe jest bezpieczne dla dziecka?

Znieczulenie porodowe jest całkowicie bezpieczne zarówno dla rodzącej, jak i dla dziecka. Podawana kobiecie dawka leku jest na tyle mała, że nie ma możliwości, aby miała jakkolwiek wpływ na zdrowie i stan dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj