Bycie ratownikiem medycznym to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Chcąc podjąć się tego zajęcia należy zdawać sobie sprawę z roli oraz odpowiedzialności, jaka spoczywa na tym zawodzie.
Zostanie ratownikiem medycznym powinno wypływać przede wszystkim z chęci pomagania innym. Jest tak przede wszystkim dlatego, że od działań osoby na tym stanowisku, często zależy los osób poszkodowanych. Zawód ten niesie więc za sobą ogromną dawkę odpowiedzialności za ludzki los, ponieważ często od działań ratownika na miejscu może być uzależnione czy dana osoba przeżyje oraz czy zostanie jej odpowiednio szybko udzielona pomoc. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, kierowanych do osób chcących zostać wykonywać ten zawód.
Miejsce zatrudnienia
Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę, że zawód ratownika medycznego daje nam uprawnienia do udzielania adekwatnej pomocy, jak najszybciej, w miejscu zdarzenia, w którym mamy do czynienia z zagrożeniem życia lub zdrowia. Osoby na tym stanowisku przeważnie pracują dla różnego rodzaju zakładów opieki zdrowotnej. Oznacza to, iż ratownik medyczny może być zatrudniony w takich instytucjach jak pogotowia ratunkowe, jednostki ratownicze czy też wojsko.
Rola ratownika medycznego
Ratownik medyczny przede wszystkim ma za zadanie przybyć na miejsce zdarzenia wypadku jak najszybciej i udzielić wymaganej pierwszej pomocy lub zabezpieczyć ofiary, tak by można je przetransportować do odpowiednich placówek medycznych. W zależności od sytuacji ratownik medyczny może pomagać przy transporcie pacjenta, podtrzymywaniu czynności życiowych, udzielaniu pierwszej pomocy czy zabezpieczaniu terenu wypadku, w celu uniknięcia kolejnych ofiar.
Czytaj także: Pierwsza pomoc – wypadek drogowy, komunikacyjny – jak pomóc dziecku?
Wymagania na ratownika medycznego
By wykonywać ten zawód musimy przede wszystkim skończyć uczelnię dającą nam odpowiednie wykształcenie oraz uprawnienia. Oznacza to, iż musimy skończyć szkołę policealną lub studia, które nadadzą nam odpowiedni tytuł. Dodatkowo musimy pełną zdolność do czynności prawnych oraz odpowiedni stan zdrowia, umożliwiający nam wykonywanie tego zawodu.
Edukacja
W zależności od uczelni czy szkoły policealnej program zajęć może się różnić. W każdym jednak przypadku będziemy musieli uczęszczać na przedmioty związane z ratownictwem medycznym czy też obsługą aparatury medycznej. Możemy się również spodziewać przedmiotów dotyczących fizjologii, anatomii czy farmakologii. Dodatkowo już po podjęciu pracy, jak ratownik medyczny, musimy pamiętać, że będzie na nas spoczywał obowiązek dokształcania się. Doskonalenie zawodowe ma miejsce w pięcioletnich cyklach, które są rozliczane. Oznacza to, że musimy w tym czasie brać udział w szkoleniach, kursach czy też brać aktywny udział w poszerzaniu wiedzy na temat ratownictwa.
Zobacz również: Recenzja książki „Co na to lekarz?” – poznaj prawdę o mitach z internetu!