Badanie radiologiczne jelita grubego jest badaniem, podczas którego stosuje się kontrast w celu uwidocznienia zmian chorobowych występujących w jelicie grubym. Badanie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, jednak ze względu na konieczność wykonania lewatywy i wlewu doodbytniczego, może powodować pewien dyskomfort.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania radiologicznego jelita grubego?

Badanie radiologiczne jelita grubego jest przeprowadzane między innymi w celu zdiagnozowania przyczyny przewlekłych zaparć. Badanie jest wykonywane także w przypadku podejrzenia perforacji jelita grubego lub niedrożności jelit. Kontrast w badaniu radiologicznym jelita grubego stosuje się zwłaszcza w diagnozowaniu nowotworów, polipów, chorób zapalnych, niedokrwienia oraz gruźlicy jelita grubego.

Jak przygotować się do badania radiologicznego jelita grubego?

Przygotowywanie się do badania należy rozpocząć już tydzień przed planowanym dniem przeprowadzenia badania. Przez tydzień przed badaniem nie zaleca się spożywania owoców pestkowych. Na dwa dni przed badaniem należy zrezygnować z jedzenia serów, chleba, warzyw, owoców oraz mleka, natomiast dzień przed badaniem można spożywać jedynie pożywienie w postaci płynnej. Poza tym, należy wypijać co najmniej 9 szklanek wody dziennie. Wszystko to ma na celu oczyszczenie jelita. W południe w dniu poprzedzającym badanie konieczne jest przyjęcie środka przeczyszczającego, natomiast wieczorem, środek przeczyszczający aplikuje się doodbytniczo w formie czopka. W dniu badania nie wolno nic jeść, pić, ani palić papierosów. Około 2 – 3 godzin przed planowanym badaniem radiologicznym jelita grubego stosuje się lewatywę, którą powtarza się do momentu, gdy woda wypływająca z odbytu będzie całkowicie czysta. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy zmiany w jelicie grubym są bardzo zaawansowane, zamiast lewatywy zaleca się doustne podawanie bardzo dużych ilości płynów. Jeżeli badaniu jest poddawane dziecko, często podaje się środek uspokajający.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania radiologicznego jelita grubego?

Badania nie powinno się wykonywać u kobiet ciężarnych. Nie zaleca się przeprowadzania badania radiologicznego u kobiet w wieku rozrodczym, u których mogło dojść do zapłodnienia, jednak ciąża nie została jeszcze potwierdzona. Wprawdzie dawki promieniowania, jakie pacjent otrzymuje podczas badania są na tyle małe, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogłoby to zaszkodzić płodowi. Poza tym, badania radiologicznego jelita grubego nie wykonuje się u pacjentów z ostrym przebiegiem chorób jamy brzusznej, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz przez sześć tygodni po zabiegu biopsji jelita grubego.

Jak przebiega badanie radiologiczne jelita grubego?

Na początku badania radiologicznego jelita grubego wykonuje się zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, które ma na celu ocenę, czy pacjent jest odpowiednio przygotowany do badania. Następnie, do jelita grubego pacjenta, poprzez odbytnicę, wprowadzany jest środek cieniujący, czyli tak zwany kontrast. Do odbytu pacjenta na głębokość około 10 cm wprowadzana jest kanka połączona z workiem, w którym znajduje się zawiesina barytowa. Jeżeli wykonywane będzie badanie jednokontrastowe, zawiesina barytowa jest wprowadzana od razu, natomiast jeśli przeprowadzane będzie badanie dwukontrastowe, najpierw do jelita wprowadza się powietrze, które rozciąga błony śluzowe, a następnie środek cieniujący. Żeby kontrast wypełnił całe jelito grube, pacjent podczas badania jest obracany na boki. Gdy jelito jest równomiernie pokryte zawiesiną barytu, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie w różnych pozycjach. Pacjent jest proszony o wypuszczenie powietrza na czas robienia zdjęcia. Dzięki temu jelita nie są rozciągnięte przez przeponę, która unosi się do góry w czasie wdechu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj