fot.elements.envato.com

Poprawne rozpoznanie typu swojej cery pozwala na odpowiednią pielęgnację i wybór skutecznych kosmetyków. Dzięki temu będziesz w stanie zadbać nie tylko o jej nawilżenie, lecz także o jej zdrowy wygląd. Jak rozpoznać typ cery i czym charakteryzuje się każdy z nich?

Typy cery – charakterystyka

Wyróżniamy 4 podstawowe typy cery: normalną, tłustą, suchą i bardzo suchą oraz mieszaną.

Cera normalna jest gładka, miękka, pełna blasku z mało widocznymi porami. Nie posiada wyprysków, zaskórników i nie reaguje na zmiany pór roku. Co więcej, doskonale znosi różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, a równowaga między natłuszczeniem a nawilżeniem jest zachowana. Do codziennej pielęgnacji wybierz lekki krem na dzień, odżywczy krem na noc oraz dowolny produkt do oczyszczania twarzy.

Cera tłusta występuje wtedy, gdy gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużą ilość sebum. W takim przypadku skóra jest gruba, szara i błyszcząca. Występują rozszerzone pory, zaskórniki, wypryski oraz stany zapalne. Z kolei strefa T staje się przesuszona. W przypadku cery tłustej proponujemy sięgać po kosmetyki przeznaczone właśnie temu typowi skóry. Rano sprawdzą się delikatne żele i emulsje myjące oraz krem nawilżający, który nie spowoduje zapchania porów. Z kolei wieczorem można używać kosmetyków z kwasami regulującymi pracę gruczołów łojowych.

Cera sucha i bardzo sucha nie produkuje odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów, przez co staje się odwodniona, cienka, szorstka i mało elastyczna. Płaszcz hydrolipidowy cery jest mocno uszkodzony, dlatego po myciu twarzy można odczuwać ściąganie, swędzenie i pieczenie skóry. Oprócz tego naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne i szybciej pojawiają się zmarszczki. Pory są małe lub prawie niewidoczne. Do pielęgnacji cery suchej warto wybrać krem nawilżający na dzień i natłuszczający na noc. Sprawdzi się także delikatna emulsja, która nie zawiera mydła.

Cera mieszana to połączenie cery tłustej i suchej. W strefie T pojawiają się zaskórniki oraz stany zapalne, a gruczoły łojowe produkują dużą ilość sebum. Na tym obszarze (czoło, nos, broda) można także zauważyć powiększone pory. Z kolei okolice policzków są przesuszone, zaczerwienione i wrażliwe, a niektóre kosmetyki mogą je dodatkowo podrażnić. Aby odpowiednio zadbać o cerę mieszaną, należy korzystać z kosmetyków zarówno do skóry tłustej, jak i suchej. Rano nałóż krem nawilżająco-matujący, a wieczorem – krem odżywczy na policzki i krem normalizujący pracę gruczołów łojowych. Oprócz tego warto wybrać delikatny produkt oczyszczający bez dodatku mydła oraz substancji zapychających pory.

Wyróżniamy także dodatkowe typy cery: wrażliwą, trądzikową, naczyniową i dojrzałą. Cera wrażliwa szybko staje się zaczerwieniona i podrażniona, zwłaszcza po użyciu niektórych kosmetyków oczyszczających i pielęgnacyjnych. Z kolei cera trądzikowa cechuje się nadmierną produkcją sebum i rozszerzonymi porami. Widoczne są stany zapalne, zaskórniki, grudki, a skóra staje się zaczerwieniona. W przypadku cery naczyniowej pojawia się uczucie pieczenia i rozgrzania, a naczynka krwionośne są rozszerzone i dość widoczne. Natomiast cerę dojrzałą można poznać po cienkiej, opadającej skórze, widocznych zmarszczkach, również przy ustach.

Jak określić typ cery?

Jednym ze sposobów na określenie swojego typu cery jest przeprowadzenie testu mycia. Polega on na umyciu twarzy żelem, pianką lub emulsją. Następnie wystarczy wytrzeć delikatnie twarz, poprzez delikatne przykładanie ręcznika do skóry. Nie nakładaj toniku ani hydrolatu. Po upływie godziny sprawdź, czy skóra jest napięta i ściągnięta. Jeśli tak, prawdopodobnie masz cerę suchą lub bariera hydrolipidową została naruszona. Natomiast jeśli zauważysz na skórze sebum, to znak, że posiadasz cerę tłustą lub mieszaną. Istnieje także inna metoda pozwalająca poznać swój typ cery. Wystarczy umyć twarz, użyć toniku lub hydrolatu, a następnie nałożyć serum, najlepiej z kwasem hialuronowym. Nie nakładaj kremu nawilżającego. Po ok. 2 godzinach sprawdź stan twarzy. Sebum i świecenie się skóry oznacza cerę tłustą, a obecność sebum wyłącznie w strefie T i suche policzki – cerę mieszaną. Jeśli masz wrażenie przesuszenia skóry i dyskomfortu, jest to oznaka cery suchej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj