Chmiel zwyczajny jest dzisiaj kojarzony zazwyczaj z produkcją piwa. Jednak okazuje się, że roślina ta znalazła zastosowanie również w innych dziedzinach życia. Od setek lat zdrowotne właściwości chmielu doceniane są w wielu regionach świata. Roślina ta zbawiennie wpływa na bezsenność oraz uspokojenie, a także jest sprzymierzeńcem w walce z różnymi rodzajami bólu, a nawet łupieżem. Chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus) zaliczany jest do gatunku byliny z rodziny konopiowatych.

W pierwotnej i dzikiej formie chmiel występował na terenach południowej europy, a także w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Obecnie roślina ta uprawiana jest w wielu innych miejscach na świecie, gdzie docenia się jej właściwości prozdrowotne oraz smakowe (np. w browarnictwie). Rośnie na glebach wilgotnych, żyznych i dobrze nasłonecznionych. Ciekawostką jest to, że Polska należy do czołówki producentów chmielu na świecie. Co warto zatem wiedzieć o tej roślinie, aby móc ją stosować we wszelakich dolegliwościach?

Chmiel – skład

Skład chmielu bogaty jest w różnorodne związki oraz minerały, które wspomagają pracę wielu narządów w ludzkim ciele. Większość leczniczych właściwości tej rośliny przypisywana jest działaniu substancji o nazwie ksantohumol, która zaliczana jest do flawonoidów. To właśnie ten związek poddawany był w ostatnich latach wielu badaniom, które dowiodły, że jest on bardzo efektywnym antyoksydantem. Co więcej, ksantohumol uzyskał 4 razy lepsze wyniki niż witamina C – uznawana za bardzo dobry antyoksydant. Chmiel to również garbniki takie jak: taniny, katechiny, flawonole i antycyjanogeny. Dodatkowo znaleźć tu można olejki chmielowe, które nadają roślinie tej charakterystyczny smak i zapach. Zalicza się do nich myrcen, kumuleny beta-kariofilen czy beta-farnezen.

Przeczytaj także: Jak zrobić piwo? Praktyczny poradnik

Dobry na stres oraz bezsenność

Już od setek lat chmiel stosowany jest w przypadkach bezsenności oraz w stanach nadmiernego napięcia nerwowego. Szyszki chmielu oraz znajdujące się w nich substancje, skutecznie hamują przesyłanie bodźców do układu nerwowego, a także spowalniają reakcje w korze mózgowej, przez co wykazują często pożądane działanie uspokajające oraz wyciszające. Standardowy napar z szyszek przygotować można poprzez zalanie 10 gram produktu wrzącą wodą i pozostawieniu całości do kilkuminutowego zaparzenia. W przypadkach bezsenności powstały napar wypijać należy około 30 – 40 min przed położeniem się do łóżka. Po suszone szyszki chmielu warto udać się do sklepów browarniczych lub zielarskich.

Wpływ chmielu na raka

Badania wykazały, że związki znajdujące się w chmielu mogą być użyteczne w walce z nowotworami, które rozwijają się w zależności od poziomu estrogenu w organizmie ludzkim. W przeprowadzonych eksperymentach udowodniono, że substancje takie jak ksantohumol czy izoksantohumol skutecznie blokowały syntezę estrogenów. Dodatkowo hamowały namnażanie się komórek nowotworowych oraz powodowały obumieranie tych już powstałych.

Z pomocą na trawienie

Bardzo częstym skutkiem wypicia butelki piwa jest zwiększone łaknienie. Powodują to substancje odpowiedzialne w chmielu za jego gorycz. To właśnie dzięki nim żołądek wydziela większe ilości soku żołądkowego. Chmiel jest więc zalecany osobom, które borykają się z problemem wzdęć oraz innych dolegliwości ze strony procesów trawiennych.

Odżywka na włosy i skórę

Chmiel stosowany jest również w preparatach i kosmetykach służących do pielęgnacji cery trądzikowej oraz mającej skłonności do zmarszczek. Warto również wspomnieć, że wyciąg z szyszek chmielowych bardzo często umieszczany jest w składzie różnego rodzaju szamponów i odżywek do włosów – zarówno tych przetłuszczających się jak i ze skłonnością do łupieżu.

Zobacz także: Grejpfrut – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść cytrusy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj