Kobalt to pierwiastek chemiczny należący do rodziny żelazowców. Jednocześnie jest jednym z mikroelementów i występuje w kilku enzymach. Chociaż zapotrzebowanie dzienne na ten pierwiastek jest bardzo małe i utrzymuje się na poziomie od 2 do 3 mikrogramów, to pełni on istotną funkcję dla utrzymania zdrowia człowieka. Kobalt, jako istotny składnik kobalaminy, tj. witaminy B12 wpływa na funkcjonowanie naszego układu krwionośnego i nerwowego.

Kobalt – wpływ na zdrowie człowieka

Witamina B12, której składnikiem jest kobalt, odpowiedzialna jest za regulację wytwarzania erytrocytów – czerwonych ciałek krwi, które zajmują się transportem tlenu z płuc do innych tkanek organizmu ludzkiego. Witamina B12 (kobalamina) odgrywa również istotną rolę w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów i w innych procesach. W zakresie oddziaływania na układ nerwowy synteza kwasów nukleinowych w komórkach (DNA i RNA) odbywa się przy udziale tej witaminy. Również otoczka mielinowa – struktura okrywająca połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi powstaje przy udziale kobalaminy. Poziom kobaltu w organizmie wpływa na nastrój, równowagę psychiczną człowieka. Wpływa na zdolność koncentracji, umiejętność uczenia się i przyswajania nowej wiedzy. Pobudza apetyt i wpływa na zmniejszenie poziomu lipidów – substancji tłuszczowych – krążących we krwi.

Kobalt – przyczyny niedoboru w organizmie

Utrzymywanie prawidłowego poziomu kobaltu i witaminy B12 ma istotny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Niedobór kobaltu jest problemem dotykającym często osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską. Wpływ na poziom kobaltu i witaminy B12 w organizmie może mieć również choroba alkoholowa i zaburzenia odżywiania (anoreksja i bulimia). Obniżony poziom kobalaminy może być również wynikiem schorzeń o podłożu genetycznym uniemożliwiającym prawidłowe jego wchłanianie. Problemy tego rodzaju powstają także w przypadku upośledzenia funkcji żołądka i jelita cienkiego (stan po resekcji żołądka, rak żołądka, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, rak jelita czy celiakia).

Problemy związane z niedoborem

Pierwiastek ten jest jednak bardzo powszechny i stanowi składnik wielu produktów spożywczych. Niedobór kobaltu i kobalaminy prowadzić może jednak do poważnych schorzeń, w postaci wystąpienia anemii, w tym anemią złośliwą (megaloblastyczną). Występowanie tego rodzaju problemów jest niezwykle rzadkie i pojawia się wyłącznie w przypadku wieloletnich niedoborów witaminy B12 w organizmie.

Objawami, które mogą wystąpić w przypadku patologicznego niedoboru kobaltu w organizmie to również podwyższona drażliwość, zaburzenia lękowe i depresyjne, wahania nastrojów, długo utrzymujące się zmęczenie, utrata wagi, zaburzenia snu czy problemy układu krwionośnego i oddechowego. Wpływa on również na problemy z widzeniem.

Nadmiar kobaltu także jest szkodliwy dla zdrowia

Zbyt duża jego ilość zgromadzonego w tkance mięśniowej czy narządach ciała powodować może również stany patologiczne. Znaczne ilości kobaltu nieorganicznego mogą powodować nadprodukcję czerwonych ciałek krwi, wpływać negatywnie na pracę tarczycy i syntezę komórek szpiku kostnego. Duża ilość kobaltu nieorganicznego może występować w niektórych rodzajach piwa, do których dodaje się kobalt, w celu ograniczenia ich nadmiernego pienienia się.

Jest on makroelementem, którego zapotrzebowanie można w łatwy sposób uregulować. Znajduje się w wielu produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, gdzie łączy się z kobalaminą, która jest niezbędna dla utrzymania równowagi działania organizmu człowieka. Dzięki kobalaminie możliwe jest bowiem utrzymanie należytej ilości czerwonych ciałek krwi oraz synteza komórek szpiku. Witamina B12, której składnikiem jest kobalt, chroni również przed osteoporozą i wpływa na poprawę samopoczucia człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj