Test ciążowy był już znany w starożytnym Egipcie. Wówczas, jeśli kobieta podejrzewała, że może być w ciąży przeprowadzała następujący test ciążowy: skrapiała swoim moczem ziarna pszenicy i jęczmienia. Wynik testu był pozytywny jeśli ziarna zaczynały kiełkować. Dodatkowo, ten starożytny test potrafił określić płeć dziecka – jeśli kiełkował jęczmień, świadczyło to o urodzeniu się chłopca, jeśli kiełkowała pszenica, na świat miała przyjść dziewczynka. Prawdopodobnie ten test miał 70% skuteczności.

Dzisiaj test ciążowy kupujemy w aptece, jego cena jest niewielka, a potwierdzenie bądź zaprzeczenie ciąży, możemy uzyskać już po 7- 10 dniu od zapłodnienia.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy pozwala na wykrycie produkowanej przez trofoblast gonadotropiny kosmówkowej – hCG. Pojawienie się hCG (najczęściej w moczu) świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego (blastocysty) w błonie śluzowej macicy. Human chorionik gonadotropin jest jednym z hormonów, które należą do najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych. Jest on obecny w organizmie kobiety (krew, mocz) już 7 – 10 dnia od momentu zapłodnienia i należy do najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych. Od momentu zapłodnienia poziom hCG stale wzrasta aż do 2 – 3 miesiąca ciąży, po czym zaczyna spadać (aż do momentu porodu). Beta hCG można wykryć we krwi pobierając próbkę krwi żylnej i oddając ją do badania laboratoryjnego lub w moczu, zakupując w aptece jeden z ogólnie dostępnych testów ciążowych i wykonując go samodzielnie w domu.

Rodzaje testów ciążowych

Wynik testu ciążowego jest możliwy do odczytania po upływie od 1-5 minut, w zależności od rodzaju użytego testu. Mamy dostępne testy ciążowe:

  • Płytkowe – test polega na umieszczeniu na specjalnej płytce, przy użyciu pipety kilku kropel moczu,
  • Strumieniowe – test wykonujemy trzymając przez kilka sekund, końcówkę absorbującą testera w strumieniu oddawanego moczu,
  • Paskowe – test polega na zebraniu moczu do pojemnika (najlepiej sterylnego) oraz zanurzeniu w zebranej próbce moczu końcówki testu.

Zdaniem większości lekarzy testu nie ma sensu przeprowadzać przed terminem spodziewanej miesiączki. Pamiętajmy, że zbyt wczesne wykonanie testu może pokazać fałszywy odczyt testu. Zdarza się tak najczęściej, gdy test został wykonany tuż po owulacji, kiedy to wydziela się hormon bardzo zbliżony do hormonu hCG.

Jaką pewność daje nam test ciążowy?

Należy pamiętać o tym, że 100% pewność o tym, czy jesteśmy w ciąży może nam dać wykonanie USG lub badanie ginekologiczne. Potwierdzić lub wykluczyć ciążę może jedynie lekarz ginekolog. Jeśli wynik testu ciążowego będzie pozytywny, powinnaś odwiedzić lekarza ginekologa w ciągu 1-2 tygodni od odczytania wyniku testu. Wiarygodność wszystkich dostępnych na rynku testów ciążowych jest określana na 95 – 99 %.

O czym trzeba pamiętać wykonując test ciążowy?

Należy pamiętać, że do wykonania testu ciążowego używamy tylko testów z ważnym terminem przydatności (nie kupujemy testów „na zapas”). Test, który został raz użyty nie nadaje się do ponownego użycia. Powinnaś powtórzyć test, jeśli wynik był ujemny, a mimo tego miesiączka nie wystąpiła. Jeśli ponownie otrzymasz ujemny wynik powinnaś skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Jeśli pierwszy odczyt testu jest dodatni a później ujemny, może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, jednak zarodek nie zagnieździł się w macicy. Test ciążowy może być niewiarygodny, gdy po zabiegu in vitro przyjmujesz środki hormonalne. Przyjmowane hormony są bardzo podobne do hormonów hCG i mogą w związku z tym wskazywać na zapłodnienie, choć faktycznie do niego nie doszło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj