Żółte zęby u dziecka
fot. elements.envato.com

Dla każdego rodzica uśmiech jego pociechy bywa najcenniejszą nagrodą, jaką może otrzymać za codzienny trud. Jednak co zrobić, gdy zauważysz, że urocze mleczaki nie błyszczą już olśniewającą bielą? Skąd się bierze ich żółty odcień? Czy jest to powód do zmartwienia? I kiedy najlepiej udać się na pierwszą wizytę do dentysty?

Skąd się biorą żółte zęby u naszego dziecka?

Przyczyny mogą być różne. Najczęściej za żółtą barwę zębów – zarówno mlecznych, jak i stałych – odpowiada nagromadzenie się w jednym miejscu dużej ilości płytki nazębnej. Składa się ona ze śliny, resztek spożywanych pokarmów, a także bakterii, naturalnie bytujących w jamie ustnej. Nieusuwana może prowadzić do przebarwień, które w ostatecznym efekcie zamienią się w próchnicę.

Nie bez znaczenia jest również dieta naszej pociechy. Duża ilość czarnej herbaty lub słodkich napojów typu cola, wpływa negatywnie na szkliwo i może również prowadzić do powstawania przebarwień. Podobnie jest z niektórymi antybiotykami, jednak są one stosowane bardzo rzadko.

Metody radzenia sobie z żółtymi zębami u dzieci

Jest jeden i prosty sposób radzenia sobie z tym problemem żółtych zębów u dzieci. To oczywiście regularne i dokładne mycie zębów. Niestety maluchy często mają z nim problem. Nie ze względu na brak chęci! Młodsze dzieci nie mają wystarczająco rozwiniętej małej motoryki i dlatego rekomenduje się, by pomagać im w tej czynności, aż nie opanują jej poprawnie.

Zobacz także: Stomatolog – jak trafić do dobrego lekarza dentysty

Aby móc łatwo sprawdzić, czy nasza pociecha myje zęby dokładnie, warto poszukać preparatów, które zabarwią pozostałości płytki nazębnej np. na niebiesko. Takie „pozbywanie się kolorowych plam” może być doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie codziennego dbania o higienę jamy ustnej!

Czy żółte zęby są problemem i powodem do zmartwień?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żółte zęby u dziecka na pewno jest sygnałem, który informuje nas o konieczności lepszego zadbania o małe ząbki. Jeżeli coś budzi nasz niepokój – warto zawsze udać się na wizytę do stomatologa – żeby oswajać malucha z gabinetem dentystycznym i kontrolować prawidłowy rozwój jego uzębienia. Warto odbywać regularne kontrole już od momentu pojawienia się pierwszych mlecznych zębów!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat higieny jamy ustnej i pielęgnacji mleczaków? Zajrzyj na: https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj