Ambroksol jest substancją sekretolityczną, stosowaną w leczeniu chorób układu oddechowego związanych z nadmiernym wydzielaniem śluzu. Jest to aktywny składnik leków o działaniu wykrztuśnym, które przywracają fizjologiczne mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych, odgrywając w ten sposób ważną rolę w naturalnych procesach obronnych organizmu.

Jak działa ambroksol?

Główny mechanizm działania ambroksolu polega na stymulacji syntezy surfaktantu i jest to złożony proces, który nie został jeszcze w pełni poznany. Zdolność ta nadaje ambroksolowi skuteczne właściwości mukokinetyczne i pobudzające wydzielanie, sprzyjając w ten sposób usuwaniu śluzu, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc produktywny kaszel. Poza tym ambroksol ma również liczne właściwości farmakodynamiczne. Ambroksol gromadzi się w lizosomach pneumocytów typu II, które magazynują środek powierzchniowo czynny, gdzie wpływa na homeostazę wodoru i jonów wapnia. W tym przypadku prowadzi to do zmian w nanostrukturalnym zespoleniu warstw surfaktantu. Powoduje to syntezę i uwalnianie surfaktantu przez pneumocyty typu II.

Czym jest surfaktant?

Surfaktant to środek powierzchniowo czynny, wyścielający pęcherzyki płucne, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Po pierwsze, surfaktant zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych, zapobiegając ich zapadaniu się. Po drugie, jako środek powierzchniowo czynny zmniejsza lepkość śluzu poprzez depolimeryzację kwaśnych włókien polisacharydowych w wydzielinie oskrzelowej i stymulację produkcji obojętnych polisacharydów przez komórki gruczołowe. Oprócz tych działań surfaktant wspomaga usuwanie kaszlu i zmniejsza przyleganie śluzu do nabłonka dróg oddechowych.

Farmakokinetyka ambroksolu

Biodostępność ambroksolu po podaniu doustnym wynosi około 79%. Jest metabolizowany w wątrobie przez cytochrom P450, a jego końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi około 10 godzin, natomiast całkowity klirens wynosi 660 ml/min. Podczas dystrybucji z krwi do tkanek najwyższe stężenie ambroksolu występuje w płucach, gdzie wykrywany był w stężeniach od 15 do 20 razy większych niż we krwi. Ponadto nie wykazano, aby wiek lub płeć wpływały na farmakokinetykę ambroksolu w stopniu istotnym klinicznie, dlatego modyfikacja dawki u różnych osób nie jest wskazana.

W jakich schorzeniach pomoże ambroksol?

Ambroksol jest wskazany w terapii chorób oskrzelowo-płucnych związanych z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem śluzu. Stymuluje usuwanie śluzu, ułatwia odkrztuszanie i produktywny kaszel, umożliwiając pacjentom swobodne oddychanie. Ambroksol jako substancję czynną znajdziemy w produkcie Flavamed, który jest stosowany w leczeniu mokrego kaszlu, związanego z ostrą lub przewlekłą chorobą płuc i drzewa oskrzelowego. Preparat ten zaczyna działać już po 30 minutach i jest dostępny w postaci: syropu, roztworu doustnego, tabletek i tabletek musujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj