Choć wszyscy staramy się możliwie jak najlepiej zadbać o swoje zęby, mało kto może pochwalić się brakiem problemów z nimi. W efekcie niektórzy muszą co jakiś czas odwiedzać dentystę, żeby wyleczyć ubytki czy poddać się leczeniu kanałowemu. Niektóre zęby są bardziej problemowe od innych i bywa konieczne ich usunięcie. Robi się to często nawet bez wyraźnej przyczyny w postaci poważnego ubytku – to działanie zapobiegawcze, chroniące przed większymi kłopotami w przyszłości. Mowa oczywiście o usuwaniu ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości, które nie wszyscy mają. Co warto wiedzieć o zabiegu usunięcia ósemek? Gdzie najlepiej się na nie zgłosić?

Choć wszyscy staramy się możliwie jak najlepiej zadbać o swoje zęby, mało kto może pochwalić się brakiem problemów z nimi. W efekcie niektórzy muszą co jakiś czas odwiedzać dentystę, żeby wyleczyć ubytki czy poddać się leczeniu kanałowemu. Niektóre zęby są bardziej problemowe od innych i bywa konieczne ich usunięcie. Robi się to często nawet bez wyraźnej przyczyny w postaci poważnego ubytku – to działanie zapobiegawcze, chroniące przed większymi kłopotami w przyszłości. Mowa oczywiście o ósemkach, czyli tak zwanych zębach mądrości, które nie wszyscy mają. Co warto wiedzieć o zabiegu usunięcia ósemek? Gdzie najlepiej się na nie zgłosić?

Zobacz także: Stomatolog – jak trafić do dobrego lekarza dentysty

Usuwanie ósemek – wskazania do zabiegu

Zabieg usunięcia ósemek powinien zostać przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie dentystycznym, przez chirurga szczękowego. Wszystko dlatego, że zwykle usuwanie ósemek niesie ze sobą różnorodne trudności. Zęby te bywają źle ulokowane, nie wychodzą z dziąseł, są splątane korzeniami z innymi zębami i tak dalej. Profesjonalista jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi tymi wyzwaniami. Już sam proces rośnięcia zębów mądrości jest zwykle bolesny, dlatego wielu dentystów zaleca ich usunięcie nim zaczną się psuć, a dzieje się to dosyć szybko. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji zęba jest na przykład jego zatrzymanie się w kości. Powodem przeprowadzenia zabiegu usunięcia może być także duża próchnica, albo stan zapalny dziąseł otaczających zęby mądrości. Często trzeba je usunąć także i po to, by zrobić miejsce dla właściwego ustawienia reszty zębów w jamie ustnej przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Czytaj również: Próchnica zębów – rozpoznanie i metody leczenia

Możliwe powikłania

Pacjenci często obawiają się zgłaszać na wyrywanie zębów, ze względu na możliwy ból w czasie zabiegu i po nim, a także inne, ewentualne trudności, na przykład powikłania. Ósemki są zębami cieszącymi się szczególnie złą sławą, dlatego strach przed ich usuwaniem jest największy. Oczywiście, zdarzają się powikłania po zabiegu usuwania ósemek, ale ryzyko takie istnieje w przypadku każdej operacji. Warto wiedzieć, że powikłania są w tym przypadku naprawdę rzadkie. Najczęściej chodzi o ból gardła, problemy z artykulacją mowy, krwawienie dziąseł i opuchliznę. Możliwe jest jednak także otwarcie zatoki, uszkodzenie innych zębów, a nawet złamanie szczęki. Może również dojść do rozwinięcia suchego zębodołu. Te cięższe powikłania nie zdarzają się jednak często, więc nie należy nastawiać się od razu negatywnie.

Usuwanie ósemek – Kraków

Jeśli chodzi o profesjonalne usuwanie ósemki, Kraków jest miejscem, gdzie można znaleźć wiele solidnych gabinetów chirurgicznych. Zabieg przeprowadzany jest zawsze w znieczuleniu, miejscowym, choć bywa że chirurg postanowi raczej zastosować narkozę. Wiele zależy od trudności przeprowadzenia zabiegu i od ewentualnych powikłań, jakich chce się uniknąć. W tej chwili można jednak liczyć na nowoczesny sprzęt, który wszystko czyni bezpieczniejszym i dokładniejszym. Dziąsła są po zabiegu zszywane, a szwy usuwane są po 7 dniach od wykonania zabiegu.

Zobacz także: Wybielanie zębów – jaką metodę wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj