Temat suplementów diety potrafi wielu z nas przyprawić o ból głowy. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy mnóstwo przeróżnych produktów, które są nastawione na wspomaganie naszego zdrowia. Warto jest jak tak przyjrzeć się tym, które są najpopularniejsze by dokładnie wiedzieć czy jest sens je zakupić. W przypadku odżywek dla sportowców najbardziej klasycznymi rozwiązaniami z pewnością są białko i kreatyna. Często jednak również mówi się o aminokwasach BCAA, które mają zarówno wiele pozytywnych, jak i negatywnych opinii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi suplementów diety ogólnie, oraz temu, czy warto jest stosować BCAA. Zapraszam!

Suplementy diety – zanim zdecydujesz się na zakupy

Warto na sam początek przedstawić kilka istotnych faktów zanim zdecydujemy się na zakup suplementu diety dla sportowca:

  1. Produkty te są po prostu zbiorem określonych składników odżywczych, które możemy dostarczać jako sposób wzbogacenia naszej diety
  2. Żaden z nich nie jest obietnicą niesamowitych efektów – w tym przypadku zawsze najważniejszymi aspektami będą dieta i trening
  3. Suplement suplementowi nierówny – warto jest upewniać się, co dany produkt w sobie zawiera i czy dany składnik jest rzeczywiście dla nas istotny
  4. Suplementy nie zastąpią Ci diety – jest to bardzo ważny punkt. Powinniśmy przyjmować odżywki jedynie jeśli chcemy odpowiednio rozbudować nasze zapotrzebowania dietetyczne. One same w sobie mogą od czasu do czasu posłużyć nam jako główne źródło, ale nie powinno to być rozwiązanie zbyt częste.

Jeśli poszukujemy dobrego źródła takowych produktów to warto jest wybierać odpowiednie sklepy, które są głównie nastawione na sprzedaż suplementów, szczególnie gdy kupujemy on-line. Poprzez wybieranie takich miejsc jak https://sklep.kfd.pl/aminokwasy-bcaa-c-3.html możemy mieć większą pewność co do produktów, które się tam znajdują. Wynika to oczywiście z legalności dostępnych produktów i badań, które wiele firm udostępnia by dokładnie przedstawić co rzeczywiście dany produkt w sobie posiada.

W skrócie: suplementy diety mogą być dobrym dodatkiem do odpowiedniej diety i odpowiedniego wysiłku fizycznego. Produkty same w sobie nie mogą nam obiecać żadnych niesamowitych efektów sportowych. Dodatkowo, odpowiednia świadomość czego rzeczywiście potrzebujemy jest tutaj bardzo istotna – kupowanie “na ślepo” może zarówno zaszkodzić nam, jak i naszemu portfelowi.

Aminokwasy BCAA – o czym mowa?

Kiedy już mamy większą świadomość tego, czym są suplementy diety, to przyjrzyjmy się teraz dokładniej jednemu z popularniejszych, czyli aminokwasy BCAA. Nazwa ta jest troszkę dziwna ponieważ w samym BCAA, mamy już zwrot “aminokwasy” (Branched-Chain-Amino-Acids). Pomimo tego, najczęściej właśnie używa się tego pełnego zwrotu, aby dokładnie wytłumaczyć czym ten produkt jest. Są to aminokwasy egzogenne o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. W ich skład wchodzą:

  • walina
  • leucyna
  • izoleucyna

Aminokwasy egzogenne musimy samodzielnie dostarczać do naszego organizmu, przez co kusząca może być wizja stosowania odżywek by mieć pewność, że naszemu organizmowi nic nie brakuje. Jednakże, warto zaznaczyć, że BCAA znajdziemy naturalnie w przeróżnych rodzajach białka, przez co często uznaje się, że osoby spożywające duże ilości tego składnika odżywczego nie muszą korzystać już wtedy suplementów diety.

Określone aminokwasy w BCAA są dla nas istotne w kwestii zdrowotnej. Mogą wpłynąć chociażby na rozwój naszej tkanki mięśniowej czy wspomagać transport hemoglobiny.

Aminokwasy BCAA – jak mogą wpłynąć na sportowców

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że BCAA jest istotne dla naszego codziennego zdrowia. Jednakże, słynie ona najbardziej z tego, że jest odżywką dla sportowców. Przyjrzyjmy się poniżej temu, jakie możliwe efekty może nam dostarczyć suplementacja:

  • działanie jako substrat energetyczny
  • wyeliminowanie uczucia zmęczenia przy długim, intensywnym treningu
  • wspomaga rozwój naszej tkanki mięśniowej

Jak widać powyżej, są to głównie efekty, które mogą wpłynąć na jakość naszego treningu oraz tego, jak rozwija się nasze ciało po wykonanych ćwiczeniach. Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że BCAA same w sobie są lekkostrawne, przez co mogą być również przyjmowane przed treningiem. Nie posiadają one w sobie również żadnych szczególnych efektów ubocznych, co oczywiście nie powinno być zaskakujące – jesteśmy w stanie naturalnie je dostarczyć poprzez spożywanie produktów bogatych w białko. Jednakże, stosowanie zbyt dużej ilości tej odżywki może mieć negatywny wpływ na nasze nerki.

Aminokwasy BCAA – czy rzeczywiście działają?

Warto oczywiście wspomnieć o pewnej kontrowersji, która wisi nad BCAA. Na przestrzeni lat zaczęło się pojawiać więcej negatywnych  opinii o tym suplemencie. Wiele osób uznaje, że produkty te nie są w stanie dostarczyć obiecanych efektów, przez co suplementacja wg. nich jest kompletnie w tym przypadku bezsensowna. Prawda jest jednak taka, że wciąż możemy znaleźć również stwierdzenia, które dalej proponują stosowanie tych produktów. Często się mówi o kwestii działania BCAA na osoby, które dopiero od niedawna trenują – uznaje się, że wtedy właśnie rzeczywiście możemy zobaczyć działanie BCAA w przypadku dostarczania energii i zmniejszania uczucia zmęczenia. Prawda jest taka, że w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która rzeczywiście może nas w określony sposób nakierować.

Podsumowanie

Aminokwasy BCAA mogą być bardzo ciekawym suplementem diety dla osób, które chcą więcej wycisnąć ze swojego treningu. Jednakże, kontrowersyjna natura tej odżywki może budzić zmartwienia co do tego, czy rzeczywiście ona działa. Ciężko jest tutaj dać jednoznaczną odpowiedź ponieważ badania, które cały czas się pojawiają na rynku nie są w stanie przedstawić jednej, konkretnej wersji działania BCAA. Z tego też powodu jeśli chcecie spróbować by sprawdzić czy rzeczywiście suplement diety może wam pomóc – polecam śmiało. Jeśli jednak nie jesteście do końca pewni czy rzeczywiście coś wam odżywka da – jest to również jak najbardziej zrozumiałe. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj