fot. elements.envato.com

Powszechnie uważa się, że picie alkoholu w ciąży może powodować poważne schorzenia dziecka, czy niedorozwój. Wiele kobiet obawia się, że pijąc alkohol nawet przez rozpoznaniem ciąży, mogła zaszkodzić dziecku. Jakie są jednak fakty, a co jest mitem? Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy można pić alkohol w ciąży.

Zobacz także: Powikłana przy źle prowadzonym odtruciu alkoholowym

Skutki picia alkoholu w ciąży

Wieloletnie badania potwierdziły, że spożywanie napojów wyskokowych w czasie ciąży może powodować nieodwracalne skutki zdrowotne u dziecka. Co grozi dziecku, którego matka piła alkohol w ciąży? Ze skutków, które występują najczęściej można wyliczyć niską wagę urodzeniową, obniżenie odporności, czy opóźnienie wzrostu. Nie jest też prawdą, że FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) dotyczy tylko patologicznych rodzin. Nie można stwierdzić jednoznacznie, ile alkoholu musiałaby pić kobieta, aby doprowadzić do tego zaburzenia. Jego skutki są niestety nieuleczalne i pozostają z dzieckiem na całe życie. Mogą objawić się trudnościami w zapamiętywaniu, myśleniu, przetwarzaniu informacji, wadami wymowy, problemami z koncentracją, czy nawet nieumiejętności uczenia się na błędach, co doprowadza do tego, że dziecko będzie musiało być cały czas kontrolowane. Przy tym picie alkoholu w ciąży może doprowadzić także do wad anatomicznych, jak małogłowie, czy deformacje twarzy, oraz wywoływać problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i słuchem. Taka praktyka może także skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.

„Piłam alkohol, bo nie wiedziałam, że jestem w ciąży”

To najczęstszy problem przyszłych matek. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi, jaka ilość alkoholu może powodować wady wrodzone u dziecka. Najczęściej kobiety piją alkohol do końca pierwszego trymestru, zanim zorientują się, że są w ciąży. Wtedy też ryzyko wad jest najpoważniejsze. Ważne jest aby pamiętać, że każda ciąża jest inna i każdy organizm inaczej reaguje na alkohol. Wiele kobiet, które piły alkohol w ciąży, urodziły zdrowe dziecko. Takie przypadki jednak nie są regułą i nawet jeżeli pierwsza ciąża przebiegła prawidłowo, nie znaczy to, że w przypadku kolejnej będzie tak samo. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu podczas ciąży i nawet przysłowiowa „lampka czerwonego wina” może zaszkodzić dziecku. Największe zaś spustoszenie może spowodować picie alkoholu w 3-5 tygodniu ciąży, dlatego jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży nie powinna pić alkoholu do czasu upewniania się, co do swojego stanu.

Inne mity i fakty

  1. Piwo bezalkoholowe dozwolone? Piwo bezalkoholowe zawiera od 0,4 do 0,5% alkoholu, wiec jego szkodliwość jest mniejsza niż w przypadku innych napojów alkoholowych. Jednak do ciężarnej powinna należeć decyzja, czy dla krótkiej przyjemności, chce ryzykować zdrowie dziecka.
  2. Czerwone wino jest zdrowe. Jak każdy alkohol – także czerwone wino jest trujące dla płodu, więc kobieta powinna z niego zrezygnować podczas ciąży. Mitem jest także to, żeby wino było zdrowsze od kawy podczas ciąży. Oba napoje mogą być szkodliwe dla dziecka.
  3. Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia lub wczesnego porodu. Fakt – alkohol stanowi poważne zagrożenie dla dziecka, ale także dla matki, ponieważ poronienie lub wczesny poród mogą zagrażać także jej życiu.
  4. Łożysko chroni dziecko przed alkoholem. Mit – każda ilość alkoholu, którą wypije matka przenika do organizmu dziecka. Dlatego już po około pół godzinie stężenie alkoholu we krwi obojga jest takie samo.
  5. FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) może zostać wyleczony. Niestety, ze skutkami FAS dziecko będzie borykało się przez całe życie. Z ważnych statystyk warto zauważyć, że w Polsce rodzi się więcej dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym niż Zespołem Downa i nie dotyczy to tylko patologicznych rodzin.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj