Coraz więcej Polaków cierpi na zaburzenia lękowe i bezsenność. Są to poważne stany, wymagające leczenia farmakologicznego, które opiera się na lekach wpływających na układ nerwowy. Kiedy jednak medykamenty się kończą, konieczne jest nabycie nowej recepty, szczególnie wówczas, gdy normalne funkcjonowanie bez tabletek jest dla nas utrudnione. Najszybszą metodą jest teleporada, lecz czy lekarz ma prawo wypisać leki nasenne na receptę podczas takiej rozmowy? Odpowiadamy.
Leki uspokajające na receptę – kiedy są przepisywane?
Ocenia się, że ok. 30% Polaków zmaga się zaburzeniami lękowymi, co oznacza, że nawet co trzeci z naszych rodaków może cierpieć z tego powodu. Długotrwały stres, bezsenność, ataki paniki są wizytówką dzisiejszych czasów. Nie można bowiem zaprzeczyć, że szybkie tempo życia i niestabilna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza daje o sobie znać na wielu płaszczyznach. W związku z powyższym trudno jest normalnie funkcjonować, zwłaszcza jeżeli nasza psychika jest wrażliwa. Wówczas warto udać się po pomoc do specjalisty, który oceni naszą sytuację. Bardzo często taka wizyta kończy się skierowaniem do psychologa oraz przepisaniem odpowiednich leków, które wspomogą nas w walce z problemami.
Jak działają leki uspokajające na receptę? – rodzaje
Mechanizm działania medykamentów uspokajających jest uwarunkowany tym, jakie substancje zawierają. W medycynie istnieje wiele związków o takim zastosowaniu, aczkolwiek wyróżnia się dwa podstawowe, a mianowicie:
- Hydroksyzyna – wiele osób kojarzy wyroby z hydroksyzyną z leczeniem alergii. Niemniej jednak znalazła ona swoje zastosowanie w psychiatrii, ponieważ hamuje aktywność mózgu w warstwie podkorowej ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu obniża napięcie i łagodzi uczucie stresu. Ponadto jej właściwości powodują niwelowanie nadpobudliwości, co z kolei jest bardzo przydatne w leczeniu bezsenności.
- Benzodiazepiny – temat benzodiazepin jest aktualnie bardzo popularny i chętnie wykorzystywany przez różnego rodzaju media. Powodem jest zwiększona liczba sprzedaży w ostatnich latach, co jest żywym dowodem na to, że coraz więcej ludzi na całym świecie zmaga się z nadmiernym stresem i silnymi nerwami. Jest to substancja wskazana w momencie, gdy zmagamy się z wysokim natężeniem stanów lęków. Jej działanie opiera się na wzmocnieniu aktywności neuroprzekaźników GABA, które z kolei odpowiadają za radzenie sobie z emocjami, a także spokój oraz właściwy odpoczynek i relaks. Oprócz tego benzodiazepiny wykorzystywane są w terapii bezsenności, a nawet i padaczki.
Leki nasenne na receptę – jaki lekarz może je przepisać?
Świadomość pacjentów sukcesywnie wzrasta, dlatego też coraz więcej osób sięga po pomoc i udaje się do psychiatry. Jest to specjalista, który może nie tylko wydać receptę na leki, ale i postawić diagnozę, do której dopasowane zostanie leczenie farmakologiczne. Nierzadko kieruje on również do psychologa lub psychoterapeuty. Pierwszy z nich ma za zadanie udzielić potrzebnego wsparcia, natomiast drugi odpowiada za prowadzenie terapii w danym obszarze, w którym został wyszkolony. Warto mieć na uwadzę, że żaden z nich nie ma uprawnień do wypisywania recept, chyba że posiadają tytuł lekarza.
Jednakże czy tylko psychiatra może przepisać leki uspokajające na receptę? Odpowiedź brzmi – nie. Okazuje się, że zaświadczenie na takie wyroby medyczne możemy dostać od lekarza pierwszego kontaktu. Jest to świetne rozwiązanie, gdy potrzebujemy leku, a nie mamy aktualnie dostępu do psychiatry lub możliwości na konsultację z nim.
Czy podczas teleporady lekarz może przepisać leki uspokajające?
Teleporada jest alternatywą wizyt lekarskich w przychodni i z pewnością zapewnia pacjentom wygodę. Najczęściej przeprowadzana jest przez lekarzy internistów, czyli tych pierwszego kontaktu. Jak zatem przebiega wypisywanie recepty podczas teleporady? Lekarz stara się przeprowadzić jak najdokładniejszy wywiad, który pomoże mu ocenić stan pacjenta. Takie konsultacje są głównie wskazane w momencie, kiedy m.in. nagle zachorujemy bądź potrzebujemy szybko e-recepty na lek, który nam się kończy.
Teleporada bowiem uprawnia pracownika medycznego do wydawania zaświadczeń, ale w przypadku tego typu preparatów, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie on wymagał odpowiedniej dokumentacji, która stanie się dowodem na aktualny przebieg leczenia psychiatrycznego. Wynika to z faktu, iż niektóre substancje zawarte w medykamentach są uzależniające, a dodatkowo wykazują silne działanie na układ nerwowy, przez co mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia.
Zdarza się, że niektórzy pacjenci wykorzystują nasenne i uspokajające specyfiki w celach rekreacyjnych, zamiast terapeutycznych. Takie zjawisko naraża nie tylko pacjenta, ale i także lekarza na konsekwencje zarówno prawne, jak i moralne. Z tego powodu posiadanie akt medycznych jest bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli zależy nam na uzyskaniu recepty za pośrednictwem teleporady.
Partnerem artykułu jest strona recepty24.com