Limfadenopatia jest powiększeniem węzłów chłonnych, czyli stosunkowo powszechnym objawem pojawiającym się u dzieci. Rodzice, gdy zaobserwują ten symptom, najczęściej są zaniepokojeni, a diagnostyka jest konieczna za każdym razem.

Rodzaje limfadenopatii u dzieci

 1. Uogólniona – dotycząca całego ciała. Pojawia się w przebiegu schorzeń nowotworowych, mononukleozy zakaźnej, alergii, chorób tkanki łącznej takich jak RZS.
 2. Ograniczona – obejmująca tylko jedną część ciała. Występuje przy zakażeniach górnych dróg oddechowych czy gardła.

Limfadenopatia u dzieci objawy oraz przebieg

 1. Istnieje grupa symptomów lub nawet wyznaczników, które są konieczne w czasie diagnozowania limfadenopatii u dziecka. W pierwszej kolejności sprawdzane są węzły chłonne pod kątem: lokalizacji, konsystencji, bolesności, wielkości, możliwości przesuwania względem podłoża.
 2. W kolejnym kroku lekarz sprawdza, czy występują inne objawy towarzyszące: gorączka, wysypka, kaszel, katar, powiększenie śledziony, powiększenie wątroby czy ból gardła.
 3. Jeśli dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych podobojczykowych, nadobojczykowych, w zgięciach łokciowych lub kolanowych, to w każdym przypadku pojawia się podejrzenie schorzenia onkologicznego i konieczne jest zakrojenie szerszej diagnostyki.
 4. W sytuacji, gdy węzły są twarde, nie przesuwają się względem podłoża, nie powodują dolegliwości bólowych, tworzą „grupy” lub są większe niż 3 centymetry, pojawia się podejrzenie etiologii związanej z chorobą nowotworową.
 5. Gdy węzły są miękkie, bez problemu przesuwają się względem podłoża i wywołują dolegliwości bólowe to mamy do czynienia ze stanem zapalnym w ich obrębie.
 6. Jeśli zaobserwujemy węzły o charakterze ograniczonym, które swobodnie przesuwają się względem podłoża, są miękkie i powodują ból, może nasuwać się przyczyna mononukleozy zakaźnej.
 7. Kolejną „odmianą” węzłów chłonnych zmienionych chorobowo są występujące przy białaczce szpikowej AML. Najczęściej słabo przesuwają się względem podłoża, nie wywołują dolegliwości bólowych i są stosunkowo twarde. Tutaj mogą pojawiać się dodatkowe objawy w postaci wybroczyn, siniaków.
 8. Choroba Hodkina wyróżnia się węzłami chłonnymi tworzącymi pakiety, twardymi i trudno przesuwalnymi.
 9. Zachorowanie na różyczkę u dziecka skutkuje powiększeniem węzłów chłonnych karkowych oraz wystąpieniem wysypki.
 10. Powiększenie węzłów chłonnych do rozmiaru 1,5-2 centymetrów może mieć miejsce również u dzieci zdrowych i być związane z nawracającymi infekcjami w obrębie zębów, nosogardzieli, czy też zatok obocznych nosa.

Kiedy z limfadenopatią udać się do lekarza z dzieckiem?

Za każdym razem, gdy u dziecka dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych, konieczna jest wizyta u pediatry. Początkowo przeprowadzane są podstawowe badania krwi, takie jak morfologia wraz z rozmazem, CRP. Jeśli zachodzi konieczność, wykonuje się wymazy, badania obrazowe lub posiewy.

Czytaj więcej: Przyczyny limfadenopatii, czyli powiększonych węzłów chłonnych u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj