Należy wiedzieć, że czereśnie prawdopodobnie przybyły do nas z Bałkanów i Azji Mniejszej. Zapiski historyczne dowodzą, ze drzewa czereśniowe sadzili Etruskowie, a owoce pojawiały się na stołach w trakcie legendarnych wystawnych uczt Lukullusa. Co ciekawe drzewa czereśniowe są długowieczne, bowiem mogą żyć aż 100 lat. Z jednego możemy zebrać nawet 300 kg owoców. W zależności od odmiany mają kolory od żółtego, przez czerwone, aż po prawie czarne. Zawierają witaminy A, C, PP i z grupy B oraz sole mineralne, takie jak: fosfor, wapń, potas, siarka, magnez, chlor, cynk, sód, żelazo, mangan, miedź i jod.

Czereśnie – oto zalety prozdrowotne:

a) oczyszczają organizm z toksyn, usuwają złogi z jelit, naczyń krwionośnych i stawów.
b) są niskokaloryczne, a więc idealne dla osób dbających o linię.
c) dobrze wpływają na pracę żołądka, przyspieszają trawienie, zmniejszają zaparcia i działają lekko przeczyszczająco.
d) odkwaszają organizm i regulują apetyt.
e) poprawiają krążenie, pomagają przy dolegliwościach serca i wątroby. Normalizują ciśnienie krwi i działają krwiotwórczo.
f) łagodzą stany zapalne dróg moczowych i żółciowych, zapobiegają powstawaniu kamieni w nerkach.
g) należy wiedzieć, że w czereśniach jest więcej jodu niż w rybach, dlatego poprawiają pracę tarczycy.
h) mają silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
i) korzystnie wpływają na zęby i poprawiają wzrok.
j) zalecane są osobom cierpiącym na artretyzm, bowiem likwidują obrzęki i bóle stawów.
k) mogą je jadać diabetycy.

Mówiąc też o szeregu zaleceniach należy powiedzieć, że czereśni nie wolno popijać wodą ani mlekiem, bowiem takie połączenie może spowodować biegunkę. Także nie powinno się ich jeść przed posiłkiem, zwłaszcza mięsnym, bo to utrudnia trawienie. Najlepiej jadać je między posiłkami. Osoby z chorobą wrzodową lub zapaleniem błony śluzowej powinny ograniczyć ilość surowych czereśni. Znów herbatka z ogonków czereśni działa moczopędnie i odchudza, a odwar z kory niszczy bakterie. Plaster ze zmiażdżonych czereśni przyłożony do czoła łagodzi migrenę.

A w jaki sposób mogą nam pomóc w poprawie naszej urody?

Najpierw powiedzmy ogólnie, że jadanie przez miesiąc po 500 g czereśni dziennie doskonale ujędrnia, uelastycznia i rozjaśnia skórę. A jeśli do tego przez cały sezon będziemy stosować maseczki czereśniowe, nasza cera odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem. Oto przykłady maseczek jakie możemy zastosować na różne rodzaje cery:

a) oczyszczająca dla cery tłustej – dwie garście miąższu z czereśni rozgniećmy. Dodajmy ubite białko z jednego jajka. Nałóżmy na twarz na 20-22 minuty czasu. Potem zmyjmy chłodną wodą.
b) odżywcza dla cery suchej – dwie garście miąższu z czereśni rozgniećmy i wymieszajmy z łyżką oleju słonecznikowego. Nałóżmy na twarz i szyję na 15-17 minut czasu. Potem zmyjmy chłodną wodą.
c) odmładzająca i liftingująca – dwie garście czereśni rozgniećmy. Dodajmy łyżkę śmietanki 30 procentowej i łyżkę mąki ziemniaczanej, wymieszajmy. Nanieśmy na twarz, pozostawmy na 15-17 minut czasu. Potem zmyjmy letnią wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj