Staw biodrowy jest niezwykle ważnym elementem naszego układu kostnego – podtrzymuje nasz szkielet, a także umożliwia nam poruszanie się. Jeśli pojawia się w tej okolicy ból to nasz komfort życia zdecydowanie się zmniejsza, a wszelkie poruszanie się zaczyna napawać trudności. Jakie mogą być powody bólu biodra i co można z tym zrobić?
Przyczyny bólu biodra
Ból biodra może być odczuwany w okolicach kości krzyżowej, pachwin i pośladków. Jedną z przyczyn bólu biodra może być po prostu przeciążenie stawu biodrowego. Może to być skutkiem np. ciężkiej pracy fizycznej. Ból stawu biodrowego odczuwany jest czasem po treningu na siłowni, jeśli coś wykonywaliśmy nieprawidłowo albo po prostu mieliśmy dość długą przerwę. W czasie kilkudniowego odpoczynku ból powinien ustąpić, a wtedy nie ma powodów do zmartwień. Jeśli ból sam nie ustępuje po okresie około 1 tygodnia to należy wybrać się do lekarza ortopedy.
Ból stawu biodrowego może też oznaczać problemy z kręgosłupem, zapalenie ścięgien, rwę kulszową, wady wrodzone albo różne urazy np. złamania. Inną przyczyną może być zapalenie stawu biodrowego o różnorakim podłożu: bakteryjnym, wirusowym lub reumatologicznych. Oprócz bólu towarzyszy temu gorączka i złe samopoczucie. Z kolei jeśli podczas chodzenia czujemy, że coś nam „przeskakuje” to możliwe, że dotknął nas zespól biodra trzaskającego. Inne rodzaje schorzeń mogą mieć związek z uszkodzeniem elementów stawu biodrowego – możemy mieć do czynienia np. z zapaleniem kaletki krętarza większego (ból zlokalizowany po bocznej stronie uda) lub uszkodzeniem obrąbka (ból w pachwinie).
Najpoważniejszym schorzeniem sygnalizowanym przez ból biodra jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksartroza). W wyniku tej choroby chrząstka stawu powoli się uszkadza co prowadzi do zwiększania się bólu i narastających trudności z chodzeniem.
Jak leczyć ból biodra?
Powodów bólu biodra może być bardzo wiele, więc aby rozwiązać ten problem trzeba bezwzględnie wybrać się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad i być może zleci badanie RTG. Wynik badania pozwoli lekarzowi wskazać przyczynę bólu biodra i tym samym wdrożyć odpowiednie leczenie.
W niektórych wypadkach może wystarczyć rehabilitacja. Takie rozwiązanie pomoże chorym np. na biodro trzaskające. W przypadku różnych schorzeń zapalnych np. zapaleniu kaletki krętarza większego lub zapaleniu całego stawu biodrowego konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Poważne schorzenia np. zaawansowane stadium choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego mogą wymagać leczenia operacyjnego. Najczęściej jednak stosuje się różne metody równocześnie: np. łączy się leczenie za pomocą leków z rehabilitacją lub fizykoterapią.
W celu doraźnego zmniejszenia bólu biodra przyjmuje się leki przeciwbólowe lub maści, które pozwalają funkcjonować w codziennym życiu.
Profilaktyka biodrowa
Oczywiście, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dowiedzieć się co możemy robić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów ze stawem biodrowym, a zatem aby nie dotknął nas ból biodra.
Zdecydowanie ważna jest aktywność fizyczna oraz odpowiednie do niej przygotowanie, czyli rozgrzewka przed ćwiczeniami. Należy także utrzymywać wagę w granicach normy. Otyłość może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, ponieważ pod wpływem przeciążenia chrząstka się zużywa. Aby uniknąć choroby zwyrodnieniowej warto też uprawiać te dyscypliny sportowe, które odciążają biodro. Najlepsze są pływanie oraz jazda na rowerze.
Niestety, niektóre schorzenia związane ze stawem biodrowym mogą być uwarunkowane genetycznie. W takim wypadku możemy podjąć powyższe działania, które chociaż spowolnią progres choroby.