Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn. Tylko wczesne wykrycie choroby oraz odpowiednie leczenie mogą dać szansę na pozbycie się guza. A czym tak naprawdę jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy o wielkości kasztana wokół cewki moczowej. Wydziela on płyn, który razem z wydzieliną z pęcherzyków i plemnikami nasiennych tworzy spermę. U mężczyzn po 30. roku życia prostata zaczyna się powiększać. Zbyt duży rozrost prostaty może prowadzić do ucisku cewki moczowej i zablokowania moczowodów, a to prowadzi do różnych konsekwencji jak zapalenia, problemy z oddawaniem moczu czy nawet powstaniu komórek nowotworowych.

Objawy raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najwolniej rozwijających się nowotworów. Jego objawy od momentu pojawienia się pierwszych komórek można zauważyć dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Do najczęstszych objaw raka prostaty należą we wczesnej fazie:

  • trudności z oddawaniem moczu – słaby lub przerywany strumień
  • zbyt częste, niekontrolowane oddawanie moczu, nawet przez sen
  • ciągłe uczucie potrzeby oddania moczu

W bardziej zaawansowanym stadium rak prostaty objawia się następująco:

  • problemy z trzymaniem moczu
  • problemy ze wzwodem
  • krwiomocz oraz krwawienia z odbytu
  • bóle krocza
  • sperma z krwią
  • bóle w podbrzuszu

Czytaj również: Zaleganie moczu w pęcherzu przy rozroście prostaty

Leczenie

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, koniecznie musisz udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Jednym z nich jest poziom PSA, czyli poziom komórek produkowanych przez nabłonek prostaty. Zbyt wysokie PSA może świadczyć o raku. Następnie należy wykonać biopsję oraz tomografię komputerową jamy brzusznej.

Jeżeli lekarz potwierdzi, że jest to rak prostaty, to nie należy się załamywać. Leczenie jest możliwe i zależy od stopnia zaawansowania. W niezaawansowanych stadiach zaleca się chirurgiczne usuniecie gruczołu krokowego. Niestety wiąże się to z problemami z utrzymaniem moczu oraz z potencją. Inną metodą jest chemio oraz radioterapia.

W stadiach zaawansowanych lekarz może zaproponować leczenie najnowszymi metodami. Jedną z nich jest lek kabazitaxel, który zmniejsza ryzyko zgonu oraz przedłuża życie. Innym lekiem o podobnym działaniu jest abirateron.

W roku 2010 zarejestrowano także szczepionkę komórkową supuleucel-T. Stosowana jest w leczeniu przerzutów raka prostaty opornych na leczenie hormonalne. Niestety koszty takiej terapii są bardzo wysokie.

Rak prostaty – rokowania

Rokowania pacjentów z rakiem prostaty zależą od stopnia zaawansowania choroby i od sposobu leczenia. Według badań w Polsce około 63% pacjentów udaje się przeżyć. W Unii Europejskiej liczba ta wynosi około 80%.

Zobacz także: Prostata – czym jest i jaką pełni rolę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj