Każda kobieta powinna wiedzieć, co to endometrium. Zresztą mężczyźni również powinni posiadać tę wiedzę. To ważny element budowy kobiet, od którego zależy zdrowie oraz przebieg rozwoju każdej z nas.

Co to jest endometrium?

Endometrium to naturalna błona śluzowa, która wyścieła wnętrze macicy. Grubość tej błony zależy od wieku kobiety oraz od fazy cyklu miesiączkowego. Błona wrażliwa jest na zmiany hormonalne. Właśnie dlatego tak ściśle powiązana jest z okresem dojrzewania oraz przekwitania kobiet. Warto wiedzieć, że to właśnie ta błona ulega złuszczaniu podczas miesiączki, co skutkuje krwawieniem.  Endometrium odgrywa bardzo ważną rolę podczas zapłodnienia. W trakcie rozwoju zarodka systematycznie się przekształca tworząc odpowiednie środowisko dla płodu. Zapewnia też stały przepływ krwi i składników odżywczych oraz pełni istotne funkcje immunologiczne, dzięki którym organizm matki nie rozpoznaje płodu, jako ciała obcego. Jeśli chodzi o kobiety miesiączkujące, to prawidłowa grubość błony to 10-12 mm, zaś u kobiet po menopauzie to 7-8 mm. 

Niekiedy zdarza się, że część błony znajduje się poza macicą. Mówimy wtedy o chorobie zwanej endometriozą.

Co oznacza przerost?

Przerost endometrialnej błony śluzowej to jedno z najczęstszych schorzeń żeńskiego układu rozrodczego. Może wystąpić u kobiet w różnym wieku, ale najczęściej zdarza się u pań po menopauzie.

Co powoduje przerost endometrium? Jak już wcześniej wspomnieliśmy błona ta jest bardzo wrażliwa na działanie hormonów. W pierwszej fazie cyklu estrogeny powodują jej rozrost, a w ostatniej progesteron powoduje zatrzymanie rozrostu, złuszczenie oraz krwawienie. Nieprawidłowa gospodarka hormonalna może wpłynąć na zaburzenie tego procesu, w wyniku czego dochodzi do przerostu błony. Wywołuje on wtedy dolegliwości bólowe i zanik lub opóźnienie miesiączki (u kobiet przed menopauzą). Aby zdiagnozować przerost endometrium należy udać się do lekarza, który wykona USG, badania hormonalne oraz histeroskopię. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, lekarz powinien zlecić także wykonanie biopsji oraz badań histopatologicznych, w celu wyeliminowania ryzyka nowotworu.

Leczenie przerostu błony zależne jest od stopnia zaawansowania. Jeśli jest niewielki, można go leczyć za pomocą leków hormonalnych. Inną metodą jest wyłyżeczkowanie macicy, polegające na usunięciu nadmiaru tkanki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jeśli po zabiegu nadal pojawiają się niepokojące krwawienia, wykonuje się badania sprawdzające obecność komórek nowotworowych. Po potwierdzeniu ich obecności wykonuje się zabieg usunięcia macicy oraz jajników.

Endometrium niejednorodne – co to znaczy?

Na wynikach badań możemy często odnaleźć termin „endometrium niejednorodne„. Nie trzeba jednak od razu panikować. Może to oznaczać wiele, ale nie koniecznie to najgorsze. Niejednorodna błona pojawia się często z powodu obecności stanu zapalnego, polipów, zbytniego przerostu. W najgorszym przypadku może to oznaczać nowotwór. Jednak tylko lekarz będzie mógł dokładnie określić twój stan, dlatego skonsultuj się z nim jak najszybciej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj