fot. news.samsung.com

Oczyszczacz powietrza cieszy się coraz większą popularnością. Urządzenia tego typu są zalecane dla osób z alergią na kurz, astmą lub chorobami układu oddechowego. Kontrolują jakość powietrza, usuwając alergeny, pyłki, sierść zwierząt domowych i inne zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza zwykle składa się z filtra lub wielu filtrów oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrza. Gdy przepływa ono przez filtr, zanieczyszczenia i cząstki są wychwytywane. Czyste powietrza jest wypychane z powrotem do pomieszczenia. Zazwyczaj filtry są wykonane z papieru, włókna (zwykle szklanego) lub siatki. Pamiętaj, by regularnie je wymieniać. 

Filtry wielokrotnego użytku są ogólnie lepsze w usuwaniu większych cząstek z powietrza, takich jak pyłki i roztocza. Inne oczyszczacze wykorzystują jonizator, by przyciągać cząstki, takie jak jony elektrostatyczne- wiążą się z kurzem i alergenami. W ten sposób usuwają je z powietrza. Jeśli chcesz kupić taki filtr, koniecznie sprawdź, czy nie wytwarza ozonu.

Zobacz również: Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Jaki wybrać filtr do oczyszczacza powietrza?

Filtry HEPA

Filtrują alergeny, takie jak pyłki, skóra i łupież zwierząt, zarodniki pleśni i kurz. Mogą usuwać 99,9% wszystkich cząstek, które mogą być tak małe jak 0,3 mikrona. Filtry HEPA należy wymieniać raz na jakiś czas. 

Filtry z węglem aktywnym

Wykorzystują małe, chłonne pory do wychwytywania zanieczyszczeń, gdy przechodzą przez filtr. Doskonale usuwają zapachy, chemikalia i dym z powietrza. Jednak nie eliminują kurzu i alergenów. 

Filtr zintegrowany (HEPA+węgiel aktywny)

Skutecznie pochłania kurz i usuwa przykre zapachy. Takie filtry znajdziemy np. w oczyszczaczach Samsung. Eliminują aż 99,7% zanieczyszczeń powietrza. Urządzenie wyposażone jest w alarm zużycia filtra. Dzięki temu wiesz, kiedy powinieneś go wymienić.

Oczyszczacz powietrza – szybkie porady

Zastanów się, gdzie chcesz umieścić urządzenie. Dzięki temu wybierzesz odpowiedni rozmiar dla konkretnego pomieszczenia. Małe oczyszczacze stacjonarne nie są skuteczne w dużych wnętrzach. Musisz jednak pamiętać, że zbyt duży sprzęt również się nie sprawdzi. 

Niektóre oczyszczacze lepiej odfiltrowują określone rodzaje zanieczyszczeń niż inne. Jeśli Twoim głównym problemem jest na przykład dym papierosowy możesz potrzebować innego urządzenia niż ktoś, kto mieszka ze zwierzętami.

CADR

Zwróć również uwagę na wartość CADR. Pomaga zrozumieć skuteczność urządzenia w filtrowaniu różnych cząstek na danej powierzchni. Zasadniczo im wyższa liczba, tym więcej cząstek może usunąć oczyszczacz. Powinieneś jednak pamiętać, że CADR przedstawia najlepszy scenariusz. 

Te liczby są określane w kontrolowanych środowiskach testowych. Czynniki, takie jak przeciągi lub wilgoć mogą uniemożliwić osiągnięcie optymalnego wyniku. 

Hałas

Większość oczyszczaczy ma wewnętrzne wentylatory, które przeciągają powietrze przez szereg filtrów. Niektóre wentylatory są bardzo ciche, szczególnie przy niskich ustawieniach. Inne wydają buczący dźwięk, gdy je podkręcasz. 

To bardzo ważny czynnik. Szczególnie wtedy, gdy chcesz postawić urządzenie w sypialni lub pokoju dziecka.

Czytaj więcej: Dlaczego oczyszczacz powietrza sprawdzi się w każdym domu?

Advertisement

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj