Badanie pola widzenia, czyli tak zwana perymetria, to jedno z podstawowych badań oczu. Jest ono szybkie, bezinwazyjne i bezbolesne, a pozwala na wykrycie wielu chorób oczu, z których najczęściej spotykaną jest jaskra. Celem badania pola widzenia jest określenie ubytków w polu widzenia, czyli tych obszarów, których pacjent nie jest w stanie zobaczyć nie ruszając gałką oczną.

Kiedy zaleca się wykonanie badania pola widzenia?

Badanie pola widzenia powinno być wykonywane regularnie, podczas kontrolnych badań wzroku. Niestety, najczęściej perymetrię przeprowadza się dopiero, gdy występują już jakieś objawy chorobowe. Wykonanie badania pola widzenia jest konieczne u osób, które patrząc wprost przed siebie nie widzą pewnego obszaru i żeby go zobaczyć muszą obracać głowę. Badanie tego typu jest stosowane między innymi w diagnostyce chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy rozwarstwienie, chorób nerwu wzrokowego oraz jaskry. Wskazaniem do wykonania badania są również choroby neurologiczne, nadciśnienie tętnicze oraz mała ostrość wzroku. Co ciekawe, badanie pola widzenia wykonuje się czasami podczas diagnozowania bólów głowy o nieznanej przyczynie.

Podstawową kontrolę pola widzenia można wykonać samodzielnie i warto to robić regularnie, aby nie przeoczyć pojawienia się żadnych ubytków w polu widzenia.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania pola widzenia?

Badania nie zaleca się przeprowadzać u osób, które mają pewne niedostatki intelektualne uniemożliwiające współpracę z lekarzem. Ze względu na to, że perymetria wymaga od pacjenta współpracy z osobą przeprowadzającą badanie oraz skupienia, nie wykonuje się go u małych dzieci i osób starszych, u których stwierdza się zaburzenia orientacji.

Jak przebiega badanie ostrości wzroku?

Przed przystąpieniem do badania ostrości wzroku powinno się wykonać badanie ostrości wzroku, aby stwierdzić czy podczas perymetrii pacjent powinien założyć okulary (badanie jest przeprowadzane z odległości około 30 cm, więc osoby, które są dalekowidzami, powinny założyć na czas badania okulary do czytania). Badanie wykonuje się za pomocą tak zwanego polomierza. Pacjent patrzy na ekran najpierw jednym, a później drugim okiem i gdy w jego polu widzenia pojawi się wyraźny świetlny punkt, informuje o tym lekarza. Czasami zobaczenie punktu sygnalizuje się słownie, a czasami za pomocą specjalnego przycisku. Ważne jest żeby osoba badana cały czas patrzyła w jeden punkt, który wyznaczy lekarz. Pacjentowi pokazywane są punkty świetlne, które występują w różnych miejscach przestrzeni i dzięki temu tworzone są mapy pola widzenia dla każdego oka. Na mapach pola widzenia zauważalne są ewentualne ubytki w polu widzenia, przez co możliwe jest zdiagnozowanie konkretnych schorzeń oczu, na przykład jaskry. Badanie wykonuje się metodą statyczną, w której punkt pojawia się na chwilę i znika lub metodą kinetyczną, w której punkt jest cały czas widoczny na ekranie, zmienia się tyko jego położenie.

Badanie trwa około 15 minut, jednak czas trwania jest zależny od stopnia skupienia i współpracy z lekarzem. Perymetria jest badaniem nieinwazyjnym, więc nie powoduje żadnych skutków ubocznych dotykających oczu, jednak ze względu na konieczność całkowitego skoncentrowania się na odbieranych bodźcach świetlnych, badanie może być w pewnym stopniu męczące.

Jak przygotować się do badania pola widzenia?

Perymetria nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Podczas badania niezbędna jest jednak ścisła współpraca z lekarzem, wykonywanie jego poleceń oraz skupienie, więc pacjent powinien być wypoczęty i wyspany. Na badanie warto zabrać ze sobą wyniki wykonywanych w przeszłości badań wzroku oraz okulary do czytania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj