fot. elements.envato.com

Anemia w ciąży zmienia organizm kobiety. Prawie połowa kobiet zaczyna cierpieć na anemię, chociaż jest ona nieco inna niż standardowa. Problem dotyczy ponad 40% kobiet, tak wiec nie należy go ignorować ponieważ jest niebezpieczny nie tylko dla przyszłej matki, ale też dla dziecka.

Co to jest anemia?

Anemia zazwyczaj wywoływana jest niedoborem żelaza i niewłaściwą dietą. W ciąży dochodzi do sytuacji , kiedy zwiększa się objętość krwi i poziom jej rozcieńczenia. Innymi słowy ilość czerwonych krwinek w stosunku do surowicy zostaje zmniejszona. Jest to naturalne zjawisko, więc nie jest jeszcze niebezpieczne. O anemii możemy mówić dopiero wtedy, kiedy stosunek ten spadnie poniżej 30%. Za tym idą inne przyczyny takie, jak niedobór pierwiastków i witamin, które są niezbędne w procesie krwiotwórczym, czyli wytwarzania właśnie czerwonych krwinek. Przyczyną jest zazwyczaj niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

Zobacz także:

Pierwszymi objawami anemii podczas ciąży jest zmęczenie, osłabienie i bóle głowy. Być może zauważysz też, że twoja cera stała się bardziej blada i miewasz zawroty głowy. Problem ujawnia się także przez zmniejszenie koncentracji, czy osłabienie włosów i paznokci. Jeżeli anemia jest w poważnym i niebezpiecznym stadium do powyższych objawów dochodzi także duszność, przyspieszone bicie serca, zaburzenia czucia, widzenia, czy drętwienie kończyn. Może objawiać się także bólami brzucha, niedociśnieniem, a nawet prowadzić do żółtaczki. Anemia może być niebezpieczna dla ciebie i dla dziecka, dlatego jeżeli zauważysz u siebie pierwsze objawy, nie zwlekaj z wykonaniem podstawowego badania krwi.

Anemia w ciąży

Dlaczego anemia tak często występuje u kobiet ciężarnych? Najprościej mówiąc, wynika to przede wszystkim z niedoboru żelaza, który powstał w wyniku przyjmowania zbyt małej ilości tego pierwiastka na dwie osoby. Organizm dziecka podczas rozwoju potrzebuje dużej ilości żelaza, które czerpie z zapasów zgromadzonych przez matkę jeszcze przed ciążą. Kiedy nie jest to już możliwe, dziecko pobiera niemal całe żelazo, jakie dostarczasz wam obojgu z pożywieniem. Problem pojawia się zazwyczaj koło 7 miesiąca ciąży, kiedy rozwój i wzrost dziecka jest najbardziej gwałtowny. Należy niezwłocznie podjąć leczenie anemii, ponieważ jej skutki niosą zagrożenie dla rozwoju płodu. Jeżeli pojawi się w pierwszym trymestrze może doprowadzić do wad wrodzonych lub nawet poronienia. W drugim trymestrze może powodować wady wzrostu płodu, zaś w trzecim do przedwczesnego urodzenia dziecka. Zwykle jednak anemia jest wykryta na tyle szybko, że jej przebieg jest łagodny. Największe ryzyko ciężkiej anemii może wystąpić przy ciąży mnogiej, niedożywieniu kobiety, paleniu papierosów w ciąży, spożywaniu alkoholu, czy stosowaniu leków przeciwpadaczkowych.

Profilaktyka i leczenie anemii w ciąży

Jeżeli chcemy uniknąć lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia anemii w ciąży, musimy przede wszystkim zadbać o swoją dietę.  Musi ona być bogata zarówno w żelazo, kwas foliowy, jak i witaminy z grupy B. Dlatego nie bój się sięgać po wołowinę, drób, jagnięcinę, ryby i owoce morza, brokuły, fasole, groszek, szpinak, jaja, czy pieczywo pełnoziarniste. Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego od 6 do 12 miesięcy przed planowaną ciążą i w jej trakcie. W przypadku wykrycia łagodnej anemii stosuje się suplementy diety bogate w żelazo. Lekarz może zalecić także przyjmowanie żelaza dożylnie, co jest ważne przy silniejszych objawach anemii. W bardzo rzadkich przypadkach, np. w wyniku szybkiej utraty krwi, konieczna może być transfuzja krwi. Podsumowując, bardzo ważne jest aby wykryć objawy anemii w ciąży jak najszybciej, aby nie zagrażała ona matce ani dziecku oraz aby w razie potrzeby leczenia, poskutkowały najłagodniejsze metody. Zmniejszy to też stres przyszłej mamy, co pozytywnie wpłynie na ciąże i rozwój dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj