Pokrzywka to dość powszechna dolegliwość, która może dopaść ludzi w każdym wieku. Choć w większości przypadków nie jest specjalnie groźna, objawy, jakie powoduje, czyli uporczywy świąd lub pieczenie, mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Powstanie pokrzywki może wiązać się z różnymi przyczynami, jednak najpowszechniejsza jest pokrzywka alergiczna. Jakie alergeny najczęściej powodują pokrzywkę alergiczną i jak można łagodzić dolegliwości?

Czym jest pokrzywka i jak powstaje?

Pokrzywka to wysypka skórna, objawiająca się zmianami na skórze, przyjmującymi postać bąbli i/lub obrzęków. Może być ostra (okres trwania do 6 tygodni) lub przewlekła (powyżej 6 tygodni). Ta druga pojawia się najczęściej w 4-5 dekadzie życia.

Przyczyny pokrzywki mogą być różne. Najczęściej mamy do czynienia z pokrzywką alergiczną, jednak bąble na skórze mogą pojawiać się także w wyniku:

  • infekcji;
  • chorób autoimmunologicznych;
  • zaburzeń hormonalnych;
  • różnych czynników fizycznych.

Pokrzywka alergiczna – najczęstsze alergeny

Pokrzywkę alergiczną mogą spowodować wszystkie rodzaje alergenów. Zobaczmy, jakie występują najczęściej.

Zobacz także: Leki na receptę podczas teleporady >>

Pokrzywka wywołana alergią – co nas uczula?

Pokrzywka alergiczna może być wywołana przez takie czynniki, jak:

  • alergia pokarmowa (ryby, mleko, jaja, orzechy, niektóre owoce i warzywa);
  • alergia na leki (najczęściej penicylina i jej pochodne, np. kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne);
  • pyłki roślin;
  • naskórek i sierść zwierząt;
  • jad owadów;
  • lateks;
  • chemikalia.

Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

W przypadku wystąpienia pokrzywki alergicznej pierwszym krokiem łagodzącym objawy jest przyjęcie leków przeciwhistaminowych. Aktualnie najczęściej stosuje się leki II generacji (więcej informacji na https://www.claritine.pl/). Jest to lek dostępny bez recepty, zawierający loratadynę – substancję znaną z hamowania histaminy i łagodzenia objawów alergii zarówno tej, związanej z układem oddechowym, jak i wysypki oraz świądu. Leki przeciwalergiczne II generacji to grupa dokładnie przebadana, charakteryzująca się dużym bezpieczeństwem stosowania oraz tym, że nie powodują uczucia senności i nie uzależniają.

Leki na alergię stosowane są także w przypadku pokrzywki idiopatycznej, czyli takiej, która wywołana została przez nieznany czynnik.

Zobacz także: Wymagania do kursu KPP: kto może zostać ratownikiem?

W cięższych przypadkach pokrzywki może dojść do obrzęku naczynioruchowego. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza, który może zdecydować o przepisaniu glikokortykosteroidów, podawanych doustnie. Stosuje się je jednak krótko, gdyż ich długotrwałe przyjmowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Pokrzywka alergiczna – czy jest groźna?

Choć większość przypadków pokrzywki alergicznej nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, to jednak świąd i pieczenie przyczyniają się do znacznego pogorszenia jakości życia. Badania wykazują, iż u osób z pokrzywką spada zainteresowanie hobby, rzadziej mają oni ochotę na nawiązywanie relacji towarzyskich, a także notuje się brak chęci na wykonywanie prac domowych oraz innych aktywności np. spacerów, treningów. Skłonność do pokrzywki to przykra sprawa, jednak gdy mamy do czynienia z pokrzywką alergiczną, możemy złagodzić objawy, hamując wydzielanie histaminy przy pomocy odpowiednich leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj