Metodą znacznie mniej inwazyjną niż angiokardiografia jest angioskopia przezskórna, czyli endoskopowa obserwacja naczyń wieńcowych.
Specjalna odmiana endoskopu, angioskop, służy do oglądania powierzchni naczyń krwionośnych w nieinwazyjnej metodzie diagnostycznej, czyli angioskopii przezskórnej. Stosuje się ja najczęściej w trakcie operacji i zabiegów chirurgicznych. Nie jest popularna poza salami operacyjnymi, ponieważ nie posiada ujednoliconych standardów wykonywania, a ponadto lekarze częściej decydują się, przy podobnych wskazaniach do zabiegu, skierować pacjenta na ultrasonografię wewnątrznaczyniową. Ponadto angioskopia przezskórna może być przeprowadzana jedynie w przypadku większych naczyń krwionośnych, mniejszych tą metodą nie można bezpiecznie zbadać.
Angioskopia przezskórna: Cel badania
Badanie pozwala obejrzeć naczynia krwionośne pod kątem ich prawidłowej budowy, obecności ewentualnych nieprawidłowości. A angioskopii zwraca się uwagę na barwę naczyń krwionośnych (żółta), stopień połysku (nie powinny połyskiwać), miażdżycę, rozwarstwienie blaszki miażdżycowej, obecność zmian na powierzchni naczyń wieńcowych, ich zwężenie, występowanie zakrzepów na ściankach naczyń.
Angioskopia przezskórna: Przebieg badania
Angioskop, służący do przeprowadzania badania, ma zainstalowaną kamerę, a na drugim końcu balonik, w którym znajduje się kontrast zmieszany z solą fizjologiczną. Angioskop wprowadza się przez skórę do konkretnego naczynia krwionośnego, usuwa się pęcherzyki powietrza z urządzenia, wprowadza się kontrast i zaczyna się obserwacja stanu naczynia. Angioskopia jest badaniem wysoce miarodajnym, jest skuteczniejsza niż USG naczyń wieńcowych. Jakość współczesnych angioskopów zapewnie świetnej jakości zdjęcia, dlatego angioskopia stanowi najlepszą metody wykrywania skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Przy tym wciąż sama budowa angioskopu sprawia nieco kłopotów w trakcie badania. Metoda wciąż nie doczekała się oficjalnej procedury i przez to traktuje się ją jako wciąż eksperymentalną, a nie powszechnie stosowaną.
Zobacz także: