Kto z Was nie kocha naleśników? Naleśniki są idealnym posiłkiem, który może być serwowany na śniadanie, obiad i kolację. Można je robić na słodko, na słono, z owocami, polewami i różnymi posypkami – jednym słowem – na milion sposobów. Dodatkowo jest to bardzo łatwy do przyrządzania posiłek.

Przepis na naleśniki

Przepisów na nie jest bardzo dużo. Tutaj znajdziecie łatwy i uniwersalny przepis na przyrządzenie naleśników plus kilka przydatnych wskazówek.

Składniki na około 6 naleśników:

  • półtorej szklanki mąki (najlepiej pszennej)
  • jajko
  • 12/3  szklanki mleka i wody w proporcji 1:1
  • sól

Sposób przygotowania

Do dużej miski wsyp całą mąkę. Do mąki wbij jajko i połącz te dwa składniki ze sobą. Do ciasta dodaj sól i wlej mleko z wodą. Wymieszaj drewnianą łyżką lub mikserem.

Rozgrzej dobrze patelnie z masłem lub olejem. Wlej odpowiednią ilość ciasta (tak, aby ciasto pokryło całą powierzchnię patelni, ale nie było za grubo nalane). Smaż naleśniki z obu stron do przyrumienienia. Gotowe wyłóż na talerz i przykryj przykrywką, aby dłużej były ciepłe. Każdy usmażony placek kładź na poprzedni, i przykrywaj. Gotowe!

Wskazówki

  • Do mąki możesz dodać szczyptę kurkumy – wtedy ciasto będzie miało piękny, żółty kolor.
  • W momencie, gdy mieszasz mąkę z jajkiem, możesz dodać odrobinę oliwy – wtedy ciasto nie będzie się rwało.
  • Do soli możesz dodać inne przyprawy i urozmaicić swoje naleśniki. Gdy masz ochotę na wersję z mięsem, doskonałą przyprawą będzie szczypta soli i imbiru. Jeżeli jednak wolisz je na słodko (z owocami, serem, konfiturą, bitą śmietaną), do ciasta dodaj szczyptę soli i odrobinę gałki muszkatołowej lub miodu. Wtedy naleśniki będą jeszcze smaczniejsze.
  • Możesz wybrać, jakie będzie Twoje ciasto naleśnikowe – zwarte i elastyczne, czy pulchne i miękkie. Jeżeli chcesz uzyskać ciasto zwarte, dodaj tylko wodę do ciasta. Jeżeli Twoje naleśniki mają być mięciutkie – użyj tylko mleka.
  • Jeżeli chcesz, aby były jeszcze bardzie miękkie – dodaj do ciasta odrobinę gazowanej wody.

Mogą się różnić rodzajem ciasta (pszenne, razowe, orkiszowe) i nadzieniami. Najpopularniejsze nadzienia to ser twarogowy na słodko, nutella, konfitury różnego rodzaju, owoce z bitą śmietaną i polewą czekoladową, nadzienia mięsne, sos meksykański z kurczakiem, szpinak z fetą. Jak widać, można wyczarować cuda i każdy znajdzie coś dla siebie. A jeżeli pomimo tego łapie Cię naleśnikowa nuda, to możesz zrobić z nich torcik na słodko, lasagne z naleśników lub zapiekanki. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj