Niemowlęca kupa to dla rodziców temat niezwykle gorący, gdyż na jej podstawie można wiele powiedzieć na temat zdrowia malucha. Bywa że zaobserwowana najmniejsza zmiana powoduje niepokój i skłania do wizyty u pediatry. Oprócz tego zwracamy również uwagę na jej kolor i zapach. Jak więc powinna wyglądać kupka niemowlaka i o czym może świadczyć zielona kupa u niemowlaka?

W większości przypadków, nie ma powodów do obaw i lekko zielonkawe zabarwienie kupki jest czymś całkowicie normalnym, nie świadczącym o jakichkolwiek stanach chorobowych czy kłopotach trawiennych. Bywają jednak sytuacje, gdy zielona kupa może stanowić problem.

Co wywołuje zieloną kupę?

Zielona kupka u niemowlaka spowodowana jest najpowszechniej wprowadzeniem nowego pokarmu do diety niemowlaka lub zjedzeniem czegoś innego przez karmiącą mamę. Może więc stanowić swoistą reakcję alergiczną lub po prostu przybrać kolor czegoś co zostało zjedzone. Jeśli kupka naszego malucha zmieniła kolor na zielony nie ma konieczności od razu biec do lekarza po pomoc. Zacznijmy od obserwowania dziecka i sprawdzenia co powoduje, że pojawia się właśnie taki a nie inny kolor.

Zielona kupa u niemowlaka – Kiedy powinniśmy zareagować?

Kupkę dziecka powinniśmy obserwować, ale unikajmy paniki. Jeśli jedyna zmiana dotyczy koloru to najprawdopodobniej nic takiego się nie dzieje. Jeśli natomiast kupa wyda nam się błyszcząca i tłusta, z dużą ilością śluzu lub z krwią powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Taki obraz może świadczyć o problemach z trzustką lub inną częścią układu pokarmowego. Do lekarza lub szpitala warto udać się od razu i najlepiej zabrać ze sobą pieluszkę z niepokojącą nas kupką, jeśli nie minie zbyt wiele czasu może właśnie ją będzie można poddać badaniu i szybciej uzyskamy informacje o zdrowiu naszego dziecka oraz o tym jakie leczenie zostanie zastosowane.

Do lekarza zgłaszamy się z niemowlakiem również w sytuacjach, gdy poza zielonym kolorem kupki zauważymy:

  • Dziecko nie przybiera na wadze,
  • Dziecko nie rośnie,
  • Pojawiają się wymioty,
  • Przewlekłe biegunki – wodniste kupki po trzy razy na dobę nawet przez dwa tygodnie. PAMIETAJ! Małe dzieci bardzo szybko się odwadniają, szczególnie 1,2,3 – latki, nie są w stanie zrozumieć że muszą dużo pić i do odwodnienia niekiedy wystarczą jedne wymioty i dwie kupki. Dlatego jeśli widzisz że dziecko słabnie od razu jedź do przychodni, na pogotowie lub do szpitala i nie pozwól się odesłać bez udzielenia dziecku pomocy.
  • Stan podgorączkowy lub gorączka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj