Angiografia naczyń obwodowych wykonywana jest w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w stanie naczyń krwionośnych wykonuje się angiografię. Zatkanie, zniekształcenie lub zwężenie naczyń krwionośnych to niebezpieczne patologie, dlatego podejrzenie ich występowania skłania do dalszej, dokładnej diagnostyki, czyli przeprowadzenia angiografii.
Metodę stosuje się w przypadku naczyń w kończynach, zarówno dolnych, jak i górnych, mózgowych, szyjnych oraz w aorcie. Angiografia jest badaniem inwazyjnym, dlatego muszą istnieć bardzo wyraźne przesłanki do jego przeprowadzenia. Przy tym spośród wszystkich metod diagnostycznych, stosowanych u pacjentów z problemami naczyniowymi, stosuje się ją najczęściej.
Cele angiografii naczyniowej
Patologiczne stany w naczyniach wymienionych wyżej struktur organizmu mogą prowadzić do: guza mózgu, tętniaka aorty, miażdżycy, guza wątroby, guzów w nerkach. Angiografia pozwala na ich wykrycie, a także ocenę ich zaawansowania, bywa tez przydatna w samym leczeniu, ponieważ przy okazji jej przeprowadzania można wprowadzić do organizmu lekarstwo. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia badania są: wole nadczynne tarczycy, nadciśnienie tętnicze, skazy krwotoczne, alergie, ciąża.
Angiografia naczyń obwodowych: Przebieg badania
Angiografię naczyń obwodowych zwykle poprzedza szereg innych badań, zależnych od tego, które naczynia będą poddawane obserwacji. Angiografię przeprowadza się na czczo. Pacjent przyjmuje kontrast i z pomocą urządzenia rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego czy też tomografu jest badany przez lekarza. Kontrast układa się tak, jak naczynia obwodowe, uwidaczniają się więc wszelkie nieprawidłowości. W trakcie badania lekarz może zdecydować się naprze prowadzenie zabiegów. Przez dobę po badaniu zostaje na obserwacji w szpitalu, musi prowadzić oszczędzający tryb życia. Zwykle po badaniu nie występują powikłania, o ile nie zdarzy się reakcja alergiczna na kontrast. U niektórych pacjentów zdarzają się nudności lub zawroty głowy, pojawia się wysypka lub obrzęki.
Zobacz także: Angiografia mózgowa – opis i przebieg badania