Badania biopsyjne stosuje się w wielu dziedzinach medycyny. Z grubsza polega ono na pobraniu materiału tkankowego z danego obszaru i poddaniu go badaniom histopatologicznym. W stomatologii biopsja również ma swoje zastosowanie. Z wnętrza jamy ustnej pobiera się próbkę materiału z obszaru, który jest chorobowo zmieniony, to znaczy pojawiły się na nim torbiele, zmiany o charakterze nowotworowym itd. Obserwacje laboratoryjne pobranych tkanek pozwalają ustalić, co to za rodzaj zmian i na ile są one niebezpieczne.

Badania biopsyjne – wskazania do badania

Badanie biopsyjne w stomatologii ma charakter diagnostyczny. Kieruje się na nie pacjentów, u których wykryto nowotwór, zarówno łagodny, jak i złośliwy, zaobserwowano zmiany o charakterze torbieli lub same torbiele lub guzki, pacjentów chorujących na kiłę, gruźlicę, z dysplazją włóknistą, zmagających się ze zmianami zanikowymi lub promienicą.

Badania biopsyjne – przebieg badania w stomatologii

Badanie biopsyjne wykonuje się za pomocą igły, dlatego stosuje się do niego znieczulenie miejscowe. Dzieci zwykle dostają znieczulenie ogólne. Jeszcze przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad, w czasie którego pacjent musi poinformować go o wszelkich problemach z gardłem, krtanią, innych chorobach oraz ewentualnie o skazie krwotocznej. Jama ustna tuż przed biopsją jest dezynfekowana. Następnie za pomocą igły pobiera się materiał tkankowy – w zależności od tego, gdzie znajduje się zmiana – z dziąsła, zębów czy szczęki. W stomatologii stosuje się zarówno biopsję cienkoigłową, jeśli zmiany zajęły tkanki miękkie, jak i biopsję wiertarkową, jeśli pobrany materiał ma pochodzić z kości. Bywa, że biopsja ma od razu charakter leczniczy, nie tylko diagnostyczny. Dzieje się tak w przypadkach, gdy zmiany nie są nowotworami i można podczas badania nie tylko pobrać fragment do dalszych obserwacji, lecz od razu wyciąć całość. Pobrany materiał trafia do laboratorium, gdzie jest poddawany dalszemu oglądowi.

Zobacz także: Biopsja aspiracyjna jajnika – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj