W roku 1911, polski uczony Kazimierz Folk, jako pierwszy na świecie wyodrębnił z otrąb ryżowych związek, który dzisiaj jest znany jako witamina B1 (taminę). Należy ona do związków zawierających azot, czyli amin. Wyniki swoich badań opublikował w pracach naukowych pt.: „Chemiczny charakter związku, który leczy zapalenie wielonerwowe ptaków, wywołane dietą zawierającą polerowany ryż ” oraz, „Badania nad przyczyną beri-beri”.
Witamina B1 – właściwości
Tiamina dla człowieka jest witaminą. Pełni ona bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Między innymi witamina B1 wpływa na przyspieszone gojenie się ran, wykazuje również działanie uśmierzające ból. Ponadto pobudza działanie hormonów gonadotropowych, hamuje esteraz cholinową, działa synergicznie z insuliną i tyroksyną, wzmaga czynność acetylocholiny. Witamina B1 jest też odpowiedzialna za prawidłową przemianę węglowodanów (jest częścią składową koenzymu karboksylazy). Odgrywa też zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego. Tiamina uczestniczy w produkcji energii w mitochondriach jak i odnowie białek (ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu). Bierze udział w syntezie neurotransmiterów, co jest warunkiem prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych. Jest to witamina niezbędna w prawidłowych przemianach metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Wykorzystywana jest w wielu komórkach tkanek (serce, wątroba, mięśnie szkieletowe). Generalizując można powiedzieć, że w organizmie człowieka jest odpowiedzialna za trzy zasadnicze funkcje: uczestniczy w procesach energetycznych, w procesach neurofizjologicznych i w reakcjach prowadzących do syntezy nukleotydów (przemiana kwasów tłuszczowych).
Witamina B1 – źródła występowania
Witamina B1 znajduje się w pożywieniu takim, jak: pestki słonecznika, zarodki pszenne, szynka wieprzowa, drożdże piwowarskie, otręby zbożowe, płatki owsiane, kasza gryczana, ciemne pieczywo, groch, fasola, soja, ziemniaki, orzechy, ryby, wieprzowina, wołowina, wątroba, nerki, mózg, muesli, awokado, arbuz, mandarynki, porzeczki, suszone owoce, suche nasiona roślin strączkowych, ryż brązowy, kiełki soi, szparagi, szpinak, por, kalafior, kapusta, brukselka, pieczywo pełnoziarniste, chleb żytni.
Witamina B1 – niedobór witaminy B1
Niedobór witaminy B1 w naszym organizmie może prowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego – powodować zaburzenia w wydzielaniu soku żołądkowego i problemów trawiennych. Prowadzi do zaburzeń układu neurologicznego polegających na upośledzeniu przemiany cukrów (główne źródło energii dla mózgu). Może prowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych oraz wielu takich objawów jak: zmniejszenie łaknienia, utrata masy ciała, osłabienie mięśni, zaburzenie czucia, depresja, osłabienie popędu płciowego lub zaburzenie cyklu miesiączkowania, bóle i skurcze mięśni, niedowłady, zapalenia nerwów. W najgorszym przypadku może doprowadzać do wystąpienia choroby beri-beri, która charakteryzuje się porażeniem mięśni i może prowadzić do śmierci.
Zobacz także: