Waleriana cieszy się dużą popularnością. Może mieć pozytywny wpływ na lęk, stres i sen. Badania sugerują, że pomaga się zrelaksować, uwolnić napięcie nerwowe i leczyć bezsenność. Waleriana to rodzina wieloletnia należąca do rodziny kozłkowatych. Ma charakterystyczny zapach. W medycynie naturalnej stosowana jest na bezsenność, nerwowość, bóle głowy i stres. Na rynku znajdziesz ją głównie w formie kapsułek, proszku, tabletek, wyciągu i herbaty.
Czym jest waleriana?
Waleriana pochodzi z Europy i części Azji. Od czasów starożytnych korzeń tej rośliny stosowany był w leczeniu bezsenności, nerwowości, drżenia, bólów głowy i kołatania serca. Kwiaty waleriany mają delikatny zapach, który kiedyś był używany w perfumach. Korzeń kozłka wyróżnia się jednak silnym, ziemistym aromatem. Wynika to z lotnych olejków i innych związków, które odpowiadają za działanie uspokajające.
Składniki
Kozłek lekarski składa się z wielu biologicznie aktywnych składników, które odpowiadają za jego szeroko zakrojone działanie. Jej skład chemiczny jest bardzo zróżnicowany w zależności od gatunku (występuje ponad 250 gatunków tej rośliny), pory roku, pochodzenia geograficznego, warunków wzrostu, metody przetwarzania i przechowywania.
Bezsenność i niepokój
Wszechstronna waleriana stosowana jest przede wszystkim jako środek na bezsenność. Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest neuroprzekaźnikiem, wysyłającym wiadomości chemiczne przez mózg i układ nerwowy. Hamuje lub zmniejsza aktywność neuronów. W wystarczająco dużych ilościach GABA może mieć też właściwości uspokajające. Wykazano, że korzeń waleriany zwiększa poziomy GABA w mózgu. W ten sposób poprawia jakość snu.
Wspomniana GABA zmniejsza uczucie niepokoju. Kwas walerenowy i walerenol zawarte w korzeniu waleriany działają jako środki przeciwlękowe, stabilizując ośrodkowy układ nerwowy. Wysoki poziom GABA ułatwia umysłowi i ciału relaks. Zmniejsza poziom stresu i pozwala skutecznie nim zarządzać.
Zobacz: badanie snu u dziecka >>
Środek przeciwbólowy
Waleriana działa bezpośrednio na układ nerwowy jako naturalny środek przeciwbólowy. Oprócz tego olejek eteryczny zwiększa skuteczność aspiryny.
Środek rozluźniający mięśnie
Korzeń kozłka lekarskiego (waleriany) działa uspokajająco i przeciwskurczowo. Ma silny wpływ na mięśnie i może być szczególnie pomocny w przypadku bólów menstruacyjnych. Skutecznie łagodzi silne skurcze macicy, których niektóre kobiety doświadczają w czasie menstruacji.
Jak stosować walerianę?
Suplementy diety z waleriany są zwykle wytwarzane z korzeni rośliny, ale mogą również pochodzić z jej łodyg. Kozłek lekarski przyjmowany jest najczęściej w formie herbaty, nalewki, kapsułek, tabletek. Średnia dawka wynosi 400-900 miligramów przed snem. Zielarze zalecają stosowanie kozłka lekarskiego tylko przez 2-3 tygodnie, a następnie zrobienie krótkiej przerwy przed kolejną serią. Niektóre osoby, które przyjmowały walerianę przez dłuższy czas, zgłaszały później niepożądane skutki uboczne, takie jak bóle głowy, depresja lub zespół odstawienny. Jeśli przyjmujesz już jakieś leki, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.