Leczenie anginy u dzieci jest dość problematyczne. Angina to schorzenie wywołane przez atak bakterii – paciorkowców. Jest to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową i jej całkowite wyleczenie oraz uniknięcie powikłań wymaga zastosowania zaleconej przez lekarza antybiotykoterapii. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jeśli lekarz przypisze nam antybiotyk, to nie wolno zaprzestawać jego przyjmowania wcześniej, gdy np. ustąpią objawy. Wcześniejsze odstawienie leku może skutkować wystąpieniem skutków ubocznych, które będą rzutować na całe nasze przyszłe życie.

W przypadku niedoleczonej anginy możliwe jest wystąpienie groźnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, zapalenie ucha wewnętrznego, ostre zapalenie nerek czy ropień około migdałkowy. W momencie rozpoznania objawów należy więc udać się do lekarza i rozpocząć stosowanie odpowiedniego antybiotyku i przeprowadzić terapię do końca.

Leczenie anginy nie może więc odbywać się z zastosowaniem jedynie domowych metod. Ich wykorzystanie może jednak w znaczącym stopniu przyczynić się do złagodzenia dokuczliwych objawów i poprawić nasze samopoczucie.

Leczenie anginy ropnej domowymi sposobami

1. Płukanka z szałwii – torebkę szałwii wrzucamy do metalowego garnuszka i zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy do zaparzenia na 15 minut. Gdy całość nieco ostygnie płuczemy gardło. Powtarzamy 3 razy dziennie. Szałwia ma działanie przeciwzapalne więc zminimalizuje ból gardła. Nie stosować u zbyt małych dzieci, gdyż napar należy wypluwać i dopiero kilkulatek będzie w stanie wykonać tę czynność.

2. Płukanka z roztworu soli – zdecydowanie najlepiej znana domowa metoda na anginę. Szklankę wody w temperaturze nieco poniżej 40 stopni dokładnie mieszamy z łyżeczką soli. Do ust nabieramy małe ilości płynu, płuczemy gardło i wypluwamy. Płuczemy aż skończy nam się mieszanka. Czynność powinna być powtarzana trzy razy dziennie. Działa odkażająco i usuwa bakterie, pomaga zredukować dokuczliwy ból gardła.

3. Leki homeopatyczne – dopasowywane są do stadium i stopnia zaawansowania choroby. Nie powinno się po nie sięgać na własną rękę ale skorzystać z porady homeopaty.

4. Płukanka z kwasu z kiszonych buraków – metoda ta nie jest powszechnie znana, wyróżnia się jednak wysokim poziomem skuteczności. Gardło należy płukać możliwie jak najczęściej nawet w odstępach około pół godzinnych, co sprawia ze nie dopuszczamy do namnażania się bakterii.

5. Picie naparu z owoców oraz liści malin – maliny od dawna znane są jako dobry środek zwalczający chociażby gorączkę. Ich liście natomiast wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, warto więc sięgnąć po taki napar w trakcie anginy.

6. Miody :

  • Lipowy – działa przeciwgorączkowo, antybiotycznie, przeciwkaszlowo,
  • Spadziowy – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • Wrzosowy – posiada właściwości antyseptyczne co powoduje że jest składnikiem działającym bardzo skutecznie w stanach zapalnych jamy ustnej.

7. Czosnek – można jeść same ząbki lub dodawać np. do mleka czy też zrobić z niego syrop. Nie jest zalecany u małych dzieci, jednak 3-4 letnie w porze zimowej z umiarem mogą go już kosztować, pomoże zarówno w czasie anginy jak również jako środek zapobiegawczy.

8. Syrop z cebuli – z pewnością większość osób pamięta jego smak z dzieciństwa. Cebule kroimy w kostkę lub w talarki i wkładamy do słoika, zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem i szczelnie zakręcone odstawiamy w ciepłe miejsce na noc. Następnego dnia odsączamy sok i podajemy po łyżeczce 3 razy dziennie.

9. Sok z cytryny – wyciskamy sok i za pomocą patyczków do uszu czyścimy kilka razy dziennie migdałki z nalotu.

10. Odpoczynek – szczególnie jeśli występuje gorączka to jest konieczny. Dlatego w czasie takiej choroby darujmy dziecku ograniczenia związane z telewizorem czy tabletem ale niech leży w łóżku.

Czytaj również: 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj