fot.elements.envato.com

Kwasy powinno się stosować głównie jesienią i zimą ze względu na mniejsze promieniowanie słoneczne. Istnieją jednak kwasy, których można używać przez cały rok, również latem. Dowiedz się, jak działają oraz które z nich wybrać do konkretnego rodzaju cery. Podpowiadamy też, o czym koniecznie należy pamiętać podczas stosowania kwasów latem.

Działanie kwasów

Kwasy zawarte w kosmetykach mają wiele zastosowań. Poprzez kontrolowane uszkodzenie skóry pozwalają na złuszczenie naskórka oraz głębszych warstw skóry. W ten sposób redukują przebarwienia posłoneczne, blizny potrądzikowe i oznaki starzenia się cery. Kwasy mogą oddziaływać zarówno na naskórek i warstwę brodawkową, jak i na nieco głębsze warstwy – skórę właściwą. Warto dodać, że głębokość wnikania kwasu zależy od takich czynników jak nacisk podczas nakładania preparatu czy ilość jego warstw. Na rynku znajdziesz kwasy do stosowania w okresie jesienno-zimowym oraz takie, których można używać także latem. One także są skuteczne w walce z trądzikiem, a co więcej, nawilżają cerę i przeciwdziałają powstawaniu nowych przebarwień.  

Jakie kwasy można stosować latem?

Kwas mlekowy. Złuszcza zrogowaciały naskórek i nawilża cerę, dzięki czemu skóra staje się jędrna i wyrównana. Jest łagodny i nie wnika głęboko, dlatego doskonale nadaje się do cery wrażliwej oraz suchej. Ponadto przyczynia się do zwiększonej produkcji kolagenu i ceramidów.

Kwas migdałowy. Znajduje się w pestkach moreli oraz w gorzkich migdałach. Jest łagodny i nie wnika głęboko w warstwy skóry. Nadaje się do każdego rodzaju cery, szczególnie do wrażliwej, naczyniowej, trądzikowej i łojotokowej. Kwas migdałowy nawilża, łagodzi stany zapalne oraz poprawia koloryt skóry. Oprócz tego ma działanie antybakteryjne i przeciwzmarszczkowe.

Kwas ferulowy. Znajduje się w kukurydzy, pomidorach i ryżu. Działa przeciwzapalnie, spowalnia procesy starzenia się skóry i wycisza stany zapalne. Nadaje się nie tylko do skóry dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia się, lecz także do cery z trądzikiem, przebarwieniami czy atopowym zapaleniem skóry.

Kwas azelainowy. Posiada działanie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowe. Co więcej, redukuje rumień i przebarwienia oraz zapobiega powstawaniu zaskórników. Polecany jest szczególnie osobom z trądzikiem różowatym i pospolitym. Dodatkowo kwas azelainowy minimalizuje ryzyko pojawienia się blizn.

Kwas laktobinowy. Jest łagodny i ma korzystny wpływ na elastyczność skóry i jej nawilżenie. Wspomaga proces gojenia się ran, niweluje zmarszczki oraz łagodzi podrażnienia. Doskonale nadaje się do skóry wrażliwej, suchej oraz naczyniowej. Co więcej, kwas laktobinowy nie powoduje zaczerwienienia, świądu czy pieczenia twarzy. Dlatego też świetnie sprawdzi się u osób z łuszczycą, trądzikiem różowawym oraz łojotokowym zapaleniem skóry.

O czym należy pamiętać podczas stosowania kwasów latem?

Podczas stosowania kwasów, zwłaszcza latem, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba stosować filtry z wysokim wskaźnikiem SPF. Warto o tym pamiętać nawet w pochmurne dni, kiedy szkodliwe promieniowanie dociera do Ziemi i przyspiesza proces starzenia się skóry i powstawanie przebarwień słonecznych. Oprócz tego podczas kuracji kwasami nie stosuj kosmetyków ani nie wykonuj zabiegów złuszczających skórę. Natomiast dobrze jest nawilżać cerę np. kosmetykami z aloesem czy pantenolem. Dodatkowo zwróć uwagę, aby nie stosować kwasów na podrażnioną lub opaloną skórę. Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwoli na skuteczne i bezpieczne działanie kwasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj